Strona Główna
Nowości

Biuletyn Informacji PublicznejElektroniczna skrzynka podawcza

ANDRZEJKOWA ZABAWA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
05.12.2013.
ANDRZEJKOWA ZABAWA

„W naszym zamku pełnym czarów
dziś otrzymasz morze darów
zajrzyj, powróż sobie z nami
przedszkolnymi czarodziejkami”.

W dniach 28 i 29.11.2013 roku w naszym przedszkolu odbywały się spotkania andrzejkowe dla dzieci. Miały one na celu kultywowanie tradycji i obrzędów, związanych z ludowym zwyczajem, dlatego w programie imprez nie mogło zabraknąć historii andrzejek i wróżb, które są nieodłącznym  ich elementem.

Nauczycielki starały się w przystępny sposób przybliżyć dzieciom dawne zwyczaje andrzejkowe, opisując sposób w jaki panny chciały dowiedzieć się o swoim losie. Przedszkolaki poznały i interpretowały przysłowia związanie z „Dniem Świętego Andrzeja”.  Piękne dekoracje i muzyka stwarzały atmosferę do wspólnych wróżb, czarów i innych atrakcji, a sale przedszkolne zamieniły się w komnaty do zabaw i wróżb.
Podczas spotkania pracownicy przedszkola starali się wytworzyć miłą, pełną zaufania do nauczycieli, ale zarazem tajemniczą atmosferę z mnóstwem niespodzianek. Każde dziecko otrzymało „grosik na szczęcie”, które jako dar po wypowiedzeniu zaklęcia wrzucało do miski z wodą. Dużym przeżyciem dla przedszkolaków był teatr cieni, podczas którego, nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć i usłyszeć głosy magicznych postaci, zapraszających dzielne dzieci do wspólnego wróżenia. Odważni mogli już bezpośrednio spotkać tajemnicze postacie: wróżkę, cygankę, czarownice i zakręcić butelką, wybrać kubeczek czy ulubione zwierzątko. Natomiast wszyscy dowiedzieli się „Kim będą w przyszłości”, pociągając za sznurek z magicznej skrzynki i wyciągając przedmiot będący symbolem danego zawodu. Dzieci chętnie brały też udział w wróżbie z butów, podczas której dowiedzieliśmy się, kto w najbliższym czasie pojedzie na daleką wycieczkę. Był również czas na szaloną zabawę: taniec z balonami, kapeluszem, szereg zabaw ruchowych przy muzyce „Woskowe figury”, „Tańczymy labada”, „Czary, mary” itp. Podczas naszego spotkania nie mogło zabraknąć najbardziej znanej wróżby, czyli lania wosku przez dziurkę od klucza. Po odgadnięciu zagadek i wniesieniu potrzebnych rekwizytów klucze, które otrzymały przedszkolaki otworzyły przed nimi tajemnice przyszłości. 
W trakcie trwania naszego spotkania, w chwilach wytchnienia dzieci słuchały poezji - wierszy D. Gellner „Wieczór Andrzejkowy” i B. Formy „Andrzejkowe wróżby”. Na zakończenie wspólnej zabawy każdy uczestnik otrzymał gałązkę wiśni, aby włożyć ją do wody i czekać czy zakwitnie do „Bożego Narodzenia”. 
Przedszkolaki bawiły się doskonale, a tańce, śpiewy, konkursy i oczywiście wróżby, przysporzyły im wiele radości.

Nauczyciel Publicznego Przedszkola nr 2
Edyta Smejkal

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

STOP POŻAROM TRAW

GOSPODARKA ODPADAMI PO ZMIANACH
 

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy

Strategia

BEZPIECZEŃSTWO PRZECIWPOWODZIOWE

EkoGmina
Sesje Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój

Oferta Inwestycyjna


ZP
 Przejscie na stronę zamówień publicznychCzy wiesz że...
Długość Zbiornika Goczałkowickiego to 12,5 km.

Szkoła podstawowa

 


Gminny Ośrodek Kultury

Plan zagospodarowania
Przestrzennego

 

Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Ścieżki Rowerowe

 

Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój ul. Szkolna 13 tel.(32) 210-71-85 fax (32) 210-73-06
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Numer konta bankowego : 35 8448 0004 0033 6691 2000 0001

Ta strona wykorzystuje pliki cookies.

Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce Internetowej wiecej >>