Gminno – Powiatowe Dożynki - podsumowanie
Dożynki, to najważniejsze w roku święto ludzi pracujących na roli, to dzień podkreślenia wagi ciężkiej pracy rolników, sadowników, ogrodników i szkółkarzy. To czas radości płynącej ze zebrania planów, którymi tak hojnie obdarowuje nas co roku ziemia.
Źródeł tego niezwykłego wydarzenia należy doszukiwać się w czasach Polski szlacheckiej przełomu XVI i XVII wieku. Wtedy to zrodził się zwyczaj świętowania z okazji zakończenia prac polowych.
Na przestrzeni późniejszych lat tradycja ta coraz silniej wpisywała się w obrzędowy kalendarz ludzi wsi. W dwudziestoleciu międzywojennym zrodził się zwyczaj wyprawiania dożynek gminnych i powiatowych, który z powodzeniem przetrwał do naszych czasów. Zwyczajowo, co kilka lat, w każdej gminie danego powiatu organizuje się huczne obchody dożynek powiatowych.
W tym roku, 14 września zaszczyt przygotowania gminno-powiatowych dożynek Powiatu Pszczyńskiego przypadł w udziale naszej miejscowości. O godz. 14.00 w Goczałkowickim Kościele Parafialnym p.w. św. Jerzego odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji rolników i ich rodzin. Mszę św. odprawił ks. Proboszcz – Lesław Przepłata wraz Dziekanem Dekanatu Pszczyńskiego – ks. Krystianem Janko, Wicedziekanem – ks. Mieczysławem Kroemerem oraz Kapelanem Goczałkowickiego Klasztoru Sióstr Salwatorianek – ks. Leonardem Czuchońskim. W trakcie liturgii, poświęcono Koronę Dożynkową – symbol urodzaju i zebranych plonów.
Wraz z zakończeniem uroczystego nabożeństwa, w którym oprócz mieszkańców i władz gminy, wzięli udział zaproszeni goście, w tym: Wójtowie Gmin Powiatu Pszczyńskiego, Wicewojewoda Śląski – Piotr Spyra oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej – Sławomir Kowalski przystąpiono do formowania Korowodu Dożynkowego.
Niezwykle pięknie udekorowanymi ulicami Goczałkowic (przy domach można było oglądać oryginalne ozdoby wykonane ze słomy: zwierzęta, maszyny rolnicze, scenki rodzajowe itp.) wprost na miejsce głównych obchodów dożynkowych przejechał specjalnie przystrojony na tą okazję sprzęt rolniczy, w asyście zaprzęgów konnych oraz amazonek. Imponującą kolumnę otwierały i zamykały wozy goczałkowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Korowód, w całej swej okazałości po kilkudziesięciu minutach przejazdu ukazał się oczom ludzi zgromadzonych na rozległym polu, przy koronie jeziora goczałkowickiego. Każdy przybyły pojazd pośród tłumów zebranych mieszkańców i przyjezdnych osób witał i szczegółowo przedstawiał Józef Wawrzyczek.
Wraz z przejściem pod namiot oficjeli, na scenę zaproszono Zespół Folklorystyczny „Goczałkowice”, który intonując słowa pieśni „Plon, niesiemy plon” dał sygnał rolnikom do wniesienia Korony Dożynkowej. Rozpoczynając część obrzędową uroczystości, Starostowie tegorocznych dożynek – Państwo Maria i Stanisław Dzida, na ręce Wójta Gminy Goczałkowice-Zdroju Gabrieli Plachy oraz Starosty Powiatu Pszczyńskiego – Pawła Sadzy przekazali dwa okrągłe bochny dożynkowego chleba.
Gabriela Placha i Paweł Sadza zwracając się w stronę wszystkich obecnych na uroczystości podziękowali rolnikom za ich całoroczny trud. Wyrazili swą wdzięczność za ich codzienną, ciężką pracę, ale również ubolewanie, związane z trudnościami, jakie wystąpiły w trakcie tegorocznych zbiorów. Życzyli rolnikom i wszystkim mieszkańcom na nadchodzący rok wielu łask Bożych, radości i zdrowia. Na zakończenie swego wystąpienia, Starosta Pszczyński, dodał, że są to czwarte dożynki powiatowe w których uczestniczy jako włodarz powiatu, jednak nigdy wcześniej nie widział tak pięknie przystrojonej i przygotowanej z tej okazji gminy.
W dalszej części uroczystości przystąpiono do wręczenia wyróżnień dla najlepszych producentów rolnych – odznak „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali bracia: Stanisław i Łukasz Dzida oraz Wojciech i Bronisław Kapias.
Z kolei, statuetki „Żubra Pszczyńskiego” dla najlepszych gospodarzy powiatu otrzymała Zofia Ziebura (kierowniczka pszczyńskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach) oraz rolnicy: Apoloniusz Skipioł, Kazimierz Paszek oraz Ryszard Klimczyk.
Ponadto z inicjatywy radnej Małgorzaty Paszek, wręczono honorowe odznaczenia – „Order dar serca matkom wsi”, przyznawany przez Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, kobietom, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do kultywowania najważniejszych wartości rodzinnych. Wyróżnienia honorowe otrzymały: Monika Skipioł, Krystyna Dzida, Anna Czerwińska, Maria Wawrzyczek, Maria Maśka oraz Anna Żmij.
Kończąc oficjalne punkty programu, przed liczną widownią w ludowym repertuarze wystąpiły dzieci z Koła Regionalnego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1, wspominany wcześniej Zespół Folklorystyczny oraz Goczałkowicka Orkiestra Dęta, która w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 100-lecia powstania.
Zabawę taneczną rozpoczął popularny zespół 3 i pół. Dużym wydarzeniem okazał się koncert finalisty programu „Mam Talent” – Aleksandra Martineza, który w popularnych hitach zaprezentował swój niezwykle oryginalny wokal.
Warto również wspomnieć, że oprócz występów artystycznych, na obchodach dożynkowych przygotowano szereg dodatkowych atrakcji. Zainteresowane osoby mogły podziwiać pomysłowe aranżacje dawnej zagrody wiejskiej wraz ze zwierzętami hodowlanym oraz przygotowany zarys współczesnych ogrodów. Udać się na różnorodne stoiska promocyjne lub obejrzeć efektowną wystawę maszyn rolniczych. Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko, kolorowe dmuchańce oraz okazja do przejażdżki ulicami gminy Ciuchcią Beskidzką.
Całą imprezę, ze wszelkimi szczegółami na żywo relacjonowało Radio Katowice.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak dużego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że pomimo kapryśnej pogody, która nieco pokrzyżowała plany organizacyjne będziecie Państwo wspominać Gminno – Powiatowe Dożynki 2014 w Goczałkowicach-Zdroju jako ważne i udane wydarzenie w historii naszej miejscowości.