NOWE ZASADY GOSPODAROWANIA ODPADAMI W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Od 1 lipca 2013 roku czekają nas duże zmiany w zakresie odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców. Do tej pory umowy na wywóz śmieci podpisywali właściciele nieruchomości zamieszkałej, teraz obowiązek ten przejmie gmina, a indywidualne umowy na wywóz śmieci powinny zostać rozwiązane.
Umowy należy rozwiązać samodzielnie do 30 czerwca 2013 roku, w przeciwnym razie właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do wnoszenia opłat za odbierane odpady na rzecz gminy oraz firmy, z którą dalej będzie posiadać podpisaną umowę na odbiór odpadów.
Nieruchomości niezamieszkałe takie jak: firmy usługowe i produkcyjne, sklepy, szkoły zobowiązane są w dalszym ciągu do posiadania umowy na wywóz odpadów z przedsiębiorcą posiadającym wpis do rejestru działalności regulowanej na odbiór odpadów z terenu Gminy Goczałkowice-Zdrój.
Od 1 lipca 2013 roku odpady komunalne od mieszkańców będzie odbierał przedsiębiorca, którego Gmina wyłoni w drodze przetargu. Wszyscy mieszkańcy gminy będą objęci systemem zbierania odpadów, a za ich odbiór mieszkańcy zapłacą tzw „podatek śmieciowy”. Mniej zapłacą osoby segregujące odpady. W nowym systemie nie będzie „opłacać się” wyrzucanie odpadów do lasu. Wszelkie zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mają na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych składowanych na wysypiskach oraz wyeliminowanie dzikich wysypisk. Dzięki selektywnej zbiórce odpadów gmina będzie mogła uzyskać wymagany poziom recyklingu i odzysku poszczególnych rodzajów odpadów.
Jak często trzeba będzie wnosić opłatę za gospodarowanie odpadami?
Miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona będzie w łącznej wysokości za trzy kolejne miesiące kalendarzowe w terminach:
- za I kwartał do 10 kwietnia danego roku,
- za II kwartał do 10 lipca danego roku,
- za III kwartał 10 października danego roku,
- za IV kwartał do 18 grudnia danego roku.
Termin wniesienia pierwszej opłaty upływa w dniu 10 października 2013 roku i obejmuje okres od 1 lipca 2013 r. do 30 września 2013r. Wyliczoną przez siebie opłatę właściciel będzie uiszczał na rachunek bankowy Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój.
Jak wyliczyć ile będziemy płacić za śmieci?
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz odpowiedniej stawki.
Ustalone zostaną dwie stawki opłaty:
- stawka podstawowa, jeśli właściciel nieruchomości zadeklaruje, że nie będzie prowadził segregacji i odda wszystkie odpady jako zmieszane (w kuble) przy zachowaniu limitu max. 50 litrów na mieszkańca na miesiąc,
- stawka obniżona, jeśli właściciel zadeklaruje i będzie prowadził selektywną zbiórkę odpadów, czyli oprócz zmieszanych odpadów (w kuble) również przy zachowaniu limitu max. 50 litrów na mieszkańca na miesiąc, będzie oddawał odpady segregowane tj. papier i tektura, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, oraz szkło; łącznie w jednym worku.
Właściciel nieruchomości samodzielnie obliczy wysokość opłaty za śmieci wypełniając deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kto i kiedy ma złożyć deklarację?
Pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć do 30 kwietnia 2013r w Urzędzie Gminy w Goczałkowicach-Zdroju. Druki deklaracji zostaną przekazane właścicielom nieruchomości w miesiącu lutym. Wzór deklaracji jest także dostępny na stronie Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój www.goczalkowicezdroj.pl
Deklarację składa właściciel nieruchomości zamieszkałej. Wyjątek stanowią budynki wielolokalowe, w których ustanowiono odrębną własność lokali, deklarację składają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną lub właściciele poszczególnych lokali, jeżeli zarząd nie został wybrany.
W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty (np. zmiana liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym) należy złożyć nową deklarację w ciągu 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.
Co jeśli właściciel nie złoży deklaracji?
Jeśli właściciel nie złoży deklaracji w terminie, wójt po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego określi właścicielowi w drodze decyzji wysokość opłaty za śmieci.
Co w sytuacji, gdy mieszkaniec nie wyprodukuje tylu odpadów zmieszanych ile wynosi limit? Czy w takiej sytuacji może ubiegać się o obniżenie opłaty?
Limit określa maksymalną ilość odpadów, które mieszkaniec będzie mógł oddać za uiszczoną opłatę ryczałtową. Nie można ubiegać się o obniżenie opłaty, ze względu na to, że wyprodukowało się mniejszą ilość odpadów zmieszanych niż przewiduje limit.
Zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych:
Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki gromadząc następujące rodzaje odpadów łącznie w jednym worku:
- papier i tektura,
- metale,
- tworzywa sztuczne ( butelki PET, plastik, folia),
- opakowania wielomateriałowe( opakowania po mleku, sokach),
- szkło,
Jakie rodzaje odpadów Gmina będzie odbierała od mieszkańców?
Rada Gminy ustaliła, że w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę będą odbierane odpady komunalne zmieszane wraz z popiołem (max. 50 litrów na miesiąc na mieszkańca) oraz odpady segregowane w nieograniczonej ilości. W przypadku wytworzenia większej ilości odpadów zmieszanych, mieszkaniec będzie mógł skorzystać z dodatkowej usługi wywozu odpadów zmieszanych (w kuble) za dodatkową opłatą.
W ramach nowego systemu gospodarki odpadami Gmina Goczałkowice-Zdrój dodatkowo utworzy specjalne miejsce do gromadzenia odpadów zbieranych selektywnie, tzw. PSZOK – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkaniec będzie miał możliwość bezpłatnie przekazać do punktu następujące rodzaje odpadów komunalnych:
- przeterminowane leki i chemikalia,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inny sprzęt wielkogabarytowy,
- zużyte opony,
- odpady z selektywnej zbiórki odpadów,
- odpady zielone (skoszona trawa, liście, gałęzie)
- odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji
oraz za dodatkową opłatą odpady rozbiórkowe i budowlane.
Jaka będzie częstotliwość odbioru śmieci z posesji?
Od 1 lipca 2013r. zmienia się częstotliwość odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości.
- odpady zmieszane i segregowane zgromadzone na terenie nieruchomości jedno lub kilkurodzinnej – raz na dwa tygodnie
- odpady zmieszane i segregowane zgromadzone na terenie, gdzie występują bloki wielorodzinne - raz w tygodniu
- odpady wielkogabarytowe – raz na pół roku w formie wystawki
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny – raz w roku w formie wystawki
- zużyte opony – raz w roku w formie wystawki
Kto wyposaży nieruchomość w pojemniki na odpady?
Obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemnik do gromadzenia odpadów zmieszanych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach spoczywa na właścicielu nieruchomości. Każdy właściciel zobowiązany jest zaopatrzyć się w pojemnik na odpady o pojemności dostosowanej do liczby osób, które z niego korzystają oraz częstotliwości jego opróżniania. Pojemniki będą także dostępne u przedsiębiorcy odbierającego odpady za dodatkową opłatą.
Rada Gminy Goczałkowice-Zdrój ustaliła minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów zmieszanych na terenie nieruchomości zamieszkałych, gdzie zamieszkuje:
a) nie więcej niż 4 osoby – 110 litrów,
b) powyżej 4 do 8 osób – 2x 110 litrów lub 1x 240 litrów,
c) powyżej 8 do 12 osób – 3x 110 litrów lub 1x 240 litrów i 1x110 litrów
d) powyżej 12 osób – 4 x110 litrów lub 2x240 litrów lub więcej w zależności od potrzeb.
Jeśli mają Państwo więcej pytań proszę o kontakt na adres e-mail: odpady@goczalkowicezdroj.pl lub pod nr tel. 736 24 54 lub 53.