KRZYK W OBRONIE ORTOGRAFII
Ortografia – czy to słowo zachowuje dzisiaj jeszcze swoją wartość? Wydaje się, że to sfera języka konsekwentnie zaniedbywana nawet tam, gdzie powinno się ją szczególnie podkreślać. Tak często widzimy na ekranie telewizora umniejszanie roli imienia i nazwiska - zapisanych małymi literami. Czy obok podobnych niepoprawności językowych możemy przechodzić obojętnie, przypinając im metkę: „język jest żywy”.
16. maja br. w goczałkowickim Gimnazjum zebrała się grupa ludzi, którzy łamaniu zasad ortograficznych mówią zdecydowane NIE.
Odbyła się czternasta edycja konkursu ortograficznego o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ”. Wzorem lat ubiegłych honorowy patronat nad konkursem objęło Kolegium Nauczycielskie w Bielsku – Białej. Autorką dyktanda, z którym w tym dniu zmagało się 16. uczniów powiatu pszczyńskiego była Pani dr Jadwiga Miękina – Pindur. Odrobina wyobraźni wystarczyła, by wsłuchując się w tekst dyktanda, przenieść się w czas wakacyjnych spotkań z przyrodą. W gąszczu licznych pułapek językowych najlepiej odnalazła się uczennica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pszczynie – Zofia Kosobudzka – nasza nowa Mistrzyni Ortografii. Gratulujemy także nauczycielowi prowadzącemu zwyciężczynię do tego sukcesu – pani Annie Kubicy. W skład Złotej Czwórki pszczyńskiej ortografii weszły jeszcze dwie uczennice z Gimnazjum nr 4 w Pszczynie: Edyta Hajduk i Zuzanna Waleczek oraz uczeń Jan Jamrozik z Gimnazjum nr 2 w Pszczynie. Gratulujemy!
Najlepsi zostali nagrodzeni cennymi nagrodami, które wraz z dyplomami wręczyła Dyrektor Gimnazjum w Goczałkowicach – Zdroju Pani Beata Smolarek.
Zachęcamy wszystkich do propagowania zasad ortograficznych, które bez wątpienia są tym, co wyróżnia naszą mowę na arenie języków świata.
NIECH ORTOGRAFIA STANIE SIĘ MODNA!
Anna Kołacińska