XVIII DNI GOCZAŁKOWIC
Wszystko zaczęło się przed kilkunastoma laty przy dawnej siedzibie Szkoły Podstawowej nr 2, to tam Dni Goczałkowic stawiały swoje pierwsze kroki. Z czasem, rozrastającą się imprezę przeniesiono na główny deptak miejscowego uzdrowiska, aby ostatecznie co roku spotykać się na murawie goczałkowickiego boiska LKS.
To tam, w drugi weekend czerwca świętu naszej gminy zorganizowano huczną „osiemnastkę”. Choć nie było urodzinowego tortu, to organizator przedsięwzięcia postarał się, aby tegoroczna zabawa była wyjątkowa.
Nawiązując do bogatych, wielowiekowych tradycji naszej miejscowości, związanych z hodowlą i przetwórstwem ryb (mało kto wie, że za czasów Jagiellonów, na królewskim stole pojawiały się tutejsze ryby) pierwszego dnia plenerowej imprezy, Gmina Goczałkowice-Zdrój - jedna z siedmiu gmin członkowskich Lokalnej Grupy Rybackiej „Żabi Kraj” zaprosiła mieszkańców i przyjezdnych gości na III Piknik Rybacki - operację współfinansowaną przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycję w zrównoważone rybołówstwo.
W ramach pikniku, którego celem było promowanie działalności stowarzyszenia (szczegółowe informacje można było pozyskać na stoisku promocyjnym LGR) przygotowano szereg różnorodnych atrakcji. Na dużej scenie, o godz. 14.00 rozpoczął się program artystyczny w ramach którego zaprezentowały się dzieci i młodzież lokalnych placówek oświatowych oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Ligoty. Nawiązując do tematyki spotkania, o godz. 18.00 odbył się koncert szantowy zespołu Bez Paniki. Główną atrakcją wydarzenia był bezkonkurencyjny występ popularnego kabaretu Łowcy. B – formacji założonej przez byłych studentów Uniwersytetu Śląskiego, w skład której wchodzi jeden z mieszkańców Goczałkowic – Bartosz Góra. Prezentacje sceniczne zakończył koncert zespołu Eventuali.
Organizatorzy pikniku dołożyli wszelkich starań, aby całej imprezie nadać właściwą atmosferę. Osoby zainteresowanie tematyką rybacką mogły odwiedzić stoisko Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego (jednego ze sponsorów przedsięwzięcia) na którym czekały baseny z żywymi rybami, wystawa zdjęć wykonanych na Jeziorze Goczałkowickim oraz punkt sprzedaży produktów pochodzących z łąckiej rybaczówki, gdzie każdy smakosz mógł skosztować specjalnie przygotowanej zupy rybnej.
Punktem specjalnym programu był pokaz kuchni molekularnej, polegający na wykorzystaniu w gotowaniu wiedzy naukowej, w celu otrzymania „czystych smaków” (u nas zaprezentowano kulinarne specjały otrzymane w procesie użycia ciekłego azotu). Prezentacji towarzyszyła degustacja wędzonego karpia, który jak się okazuje jest wyśmienitym przysmakiem nie tylko z okazji świąt Bożego Narodzenia, ale również na co dzień.
Dodatkowo, dla najmłodszych przygotowano konkurs plastyczny, na najpiękniejszą rybkę, sztuczne jeziorko do łowienia tekturowych rybek oraz interdyscyplinarny konkurs dla dużych i małych – Rodzinne Potyczki (pod patronatem poseł do parlamentu europejskiego – Małgorzaty Handzlik) w którym nagrodę główną ufundował prezes stowarzyszenia LGR – Krzysztof Szymura.
Warto wspomnieć, że od wczesnych godz. rannych na stawie „Rontok Mały” odbywały się drużynowe zawody wędkarskie dla reprezentantów gmin – członków LGR „Żabi Kraj”, w których wzięły udział gminy: Goczałkowice-Zdrój, Dębowiec, Pawłowice, Zebrzydowice i Strumień.
Drugi dzień obchodów Dni Goczałkowic, rozpoczęła prezentacja artystyczna podopiecznych zajęć tematycznych Gminnego Ośrodka Kultury: warsztatów muzycznych, tanecznych oraz Zespołu Wokalnego. W dalszej kolejności przed licznie zgromadzoną widownią zaprezentowała się Goczałkowicka Orkiestra Dęta, której koncert poprzedził szczególny jubileusz.
Obchody tegorocznych Dni Goczałkowic, stały się okazją do uhonorowania Zespołu Folklorystycznego Goczałkowice, który w tym roku obchodzi rocznicę 60-lecia powstania. Z tej okazji Wójt Gminy – Gabriela Placha oraz Dyrektor GOK-u – Zofia Szołdra wręczyły wszystkim członkom grupy kwiaty oraz pamiątkowe zdjęcia, wykonane w Ogrodach Pokazowych Kapias w trakcie specjalnie zaaranżowanej sesji fotograficznej.
Nie był to jednak jedyny punkt w tegorocznym bloku ludowym. Oprócz naszych jubilatów do występu zaproszono zespół Koła Regionalnego, działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz formację o dającej do myślenie nazwie – Folk Afera, która prezentuje folklor słoweńskiego Tyrolu.
Najbardziej oczekiwaną gwiazdą niedzielnego świętowania był jednak Łukasz Zagrobelny, popularny piosenkarz młodego pokolenia znany z takich przebojów jak: „ Życie na czekanie”, „Nie kłam, że kochasz mnie”, „Ja tu zostaję” …, którego godzinny występ rozpoczął się punktualnie o 18.00.
Obchody święta naszej gminy podsumował koncert dwóch niezwykłych wokalistek rodem z Goczałkowic-Zdroju. Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Martyna Król w towarzystwie Orkiestry Rozrywkowej Ogniska Muzycznego w Pszczynie, a tuż za nią Martyna Guzik wraz z zespołem Smoogie Band, które zademonstrowały niezwykły poziom umiejętności wokalnych.
XVIII Dni Goczałkowic, to nie tylko występy artystyczne. Przedsięwzięciu zwyczajowo towarzyszyło szereg dodatkowych atrakcji. Miłośnicy rękodzieła mogli odwiedzić stoiska twórców zrzeszonych w programie KREATOR Lokalnej Grupy Działania. Na wszystkie dzieci czekało wesołe miasteczko oraz liczne stragany z zabawkami. Dla mam przygotowano stoiska z biżuterią i kosmetykami, dla tatusiów (oczywiście nie tylko) punkty gastronomiczne, a dla wszystkich kiermasz taniej książki Gminnej Biblioteki Publicznej
Podsumowując dla każdego coś miłego.
Po raz kolejny spotykamy za równy rok - na XIX odsłonie najważniejszej imprezy Gminy Goczałkowice. Do tego czasu zapraszamy do udziału w dalszych, kulturalnych wydarzeniach zaplanowanych na drugą połowę roku. Przed nami oferta wakacyjna, lipcowy Festiwal Róż i Dożynki. Serdecznie zapraszamy.
Organizator składa serdecznie podziękowania Ochotniczej Straży Pożarnej Goczałkowice-Zdrój za zabezpieczenie pożarowe XVIII Dni Goczałkowic. Ponadto dziękuje za wsparcie wszystkim sponsorom.