Pogodejmy po naszymu
Język to jedna z najważniejszych form kształtujących naszą przynależność narodową, poczucie tożsamości i więzi społecznych, które odróżniają nas od innych nacji. U podnóża tego zróżnicowania leży wewnętrzny podział regionalny w obrębie granic każdego kraju, w których ścierają się różnorodne tradycje, zwyczaje i dialekty.
Gwara, szczególnie dawniej była najczęściej pierwszym językiem, swoistym kodem kulturalnym jaki kształtował świadomość dziecka. W dzisiejszych czasach, w dobie powszechnej globalizacji i ujednolicenia wzorców kulturowych coraz częściej spychana jest do roli martwego archetypu. Co raz rzadziej używana jest w procesie codziennej komunikacji i przekazywana młodym pokoleniom, tym samym niezwykle istotne są wszelkiego razu pomysły mające na celu ożywienie rodzimej (śląskiej) gwary.
Jedną z inicjatyw wspierającą rozkwit regionalizmu jest goczałkowicki konkurs gwarowy „Pogodejmy po naszymy” organizowany od 17 lat przez Gminny Ośrodek Kultury. W tegorocznej edycji wzięło udział 26 małych uczestników z klas II i III szkół podstawowych Powiatu Pszczyńskiego.
Dzieci wystąpiły w różnorodnym repertuarze prezentując zarówno twórczość autorską, jaki i teksty znanych i popularnych autorów, m.in. M. Szołtyska, czy A. Lysko.
Jury konkursu po wysłuchaniu wszystkich prezentacji postanowiło przyznać trzy nagrody I stopnia dla Natali Sitko i Juli Utraty z Jankowic oraz Barbary Zaremby z Kobióra dodatkowo wręczyło 7 nagród stopnia II i 16 III.
Serdecznie gratulujemy!!!