Nowy system po 4 miesiącach
1 lipca 2013 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o czystości i porządku w gminach, która nakłada obowiązek właściwej organizacji systemu gospodarowania odpadami na samorząd gminny.
Nowy system opiera się na złożonych przez właścicieli i zarządców nieruchomości deklaracjach. Zawarte w nich dane pozwalają na określenie wysokości opłat. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszona jest bez wezwania, raz na kwartał. Dotyczy nieruchomości zamieszkałych.
Dotychczas do Urzędu Gminy wpłynęło 1766 deklaracji. Sukcesywnie wnoszone są również korekty deklaracji, które dotyczą głównie liczby osób zamieszkałych daną nieruchomość zabudowaną. W w/w deklaracjach ujętych zostało blisko 6000 mieszkańców.
Zdecydowana większość mieszkańców zadeklarowała selektywna zbiórkę odpadów. Nieselektywne gromadzenie odpadów zadeklarowało tylko 25 osób co stanowi znikomy odsetek mieszkańców gminy - 0,41% ogółu osób zamieszkałych w Goczałkowicach-Zdroju.
Masy zebranych odpadów komunalnych w okresie od lipca do października br. przedstawiają się następująco:
- odpady zmieszane - 279,50t
- odpady segregowane:
w tym:
- plastik, metal, opakowania wielomateriałowe - 46,98 t
- szkło białe i kolorowe - 39,51 t
- papier - 5,24 t
Masa odpadów zebranych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK):
- odpady zielone i biodegradowalne - 37,90 t
- przeterminowane leki i opakowania po nich - 50 kg
- zużyte baterie i akumulatory - 60 kg
- odpady niebezpieczne w tym chemikalia - 760 kg
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - 670 kg
- zużyte opony - 140 kg
Masa odpadów zebranych w trakcie tzw. wystawki przeprowadzonej w miesiącu wrześniu:
- odpady wielkogabarytowe - 25,12 t
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - 0,41 kg
- zużyte opony - 0,10 kg.
Usługi odbierania i zagospodarowania odpadów wykonuje firma SITA Zakład Oczyszczania Miasta S.A. z Bielska – Białej, która została wyłoniona w trybie przetargu i to ona jest stroną umowy z gminą. Podwykonawcą firmy SITA, za zgodą gminy reprezentowanej przez wójta jest Zakład Ogólnobudowlany i Czyszczeniowy Marcin Chudek. Umowa z firmą SITA obowiązuje do końca 2015r.
Kilka miesięcy funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami stwarza możliwość dokonania wstępnych podsumowań i analiz. Generalnie nie było większych problemów z wprowadzaniem nowych zasad. Duża w tym zasługa mieszkańców, którzy przez ostatnie lata przyzwyczaili się do segregacji śmieci u źródła. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie gminy i podwykonawcy. Zasadniczo nie ma też większych opóźnień w płatnościach. Trwają analizy i ustalenia dotyczące usprawnienia w przyszłym roku systemu odbioru opadów zielonych i biodegradowalnych, w ramach tzw. PSZOK-u, który dotychczas funkcjonował na parkingu przy Szkoły Podstawowej nr 1. Uzgadniane są terminy i harmonogram wywozu. Zgodnie z postulatami mieszkańców zmianie ulegną godziny funkcjonowania Punktu selektywnej zbiórki opadów przy ul. Głównej - parking przy Kościele parafialnym. Analizuje się również dotychczasowy sposób rozliczania ilości dostarczanych odpadów zmieszanych, w ramach przyjętego limitu 50 l na osobę. W grudniu do „Wiadomości Goczałkowickich” zostanie dołączona wkładka z terminami i rocznym harmonogramem wywozu odpadów. W opracowaniu jest ulotka, która zostanie dostarczana do każdego domu.