Dotacja na dalsze badania
Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z dnia 4 grudnia br. Gmina Goczałkowice-Zdrój uzyskała dofinansowanie w kwocie 128 tys. na realizację zadania pn. „Badania jakości powietrza atmosferycznego dla potrzeb oceny właściwości leczniczych klimatu uzdrowiska Goczałkowice – Zdrój”.
Zadanie obejmuje przeprowadzenie badań powietrza w strefie A ochrony uzdrowiskowej oraz wnikliwą analizę meteorologiczną, polegającą na porównaniu warunków meteorologicznych w okresie pomiarowym z typowymi warunkami klimatycznymi tego obszaru.
Wymienione zadanie będzie stanowić kontynuację programu badawczego realizowanego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w okresie od września 2012 r. do września 2013 r., na terenie strefy A ochrony uzdrowiskowej w Goczałkowicach-Zdroju, prowadzonego przez Biuro Studiów i Pomiarów Proekologicznych EKOMETRIA Sp. z o.
Zgodnie z obowiązującymi standardami jakości powietrza, ocena dotrzymania wymogów jakości powietrza w strefie uzdrowiskowej wymaga wyznaczenia średniej rocznej wartości stężeń PM10 oraz liczby dni w roku z przekroczeniem dopuszczalnych stężeń dobowych. Zatem podstawą oceny winny być roczne ciągi pomiarowe. Program badawczy prowadzony firmę EKOMETRIA sp. z o.o. obejmował dwa lata kalendarzowe, lecz nie pokrywał się z żadnym z nich. Dodatkowo trzeba nadmienić, że pomiary obejmujące okres 1 roku mogą być obarczone błędem wynikającym z nietypowej aury i wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych. To wszystko może spowodować trudności w interpretacji norm określonych dla pyłu zawieszonego PM10, uniemożliwić porównania z wynikami ocen jakości powietrza wykonywanej w ramach PMŚ, a w rezultacie stwarzać problemy we właściwym udokumentowaniu spełnienia warunków klimatycznych w gminie uzdrowiskowej. Wydłużenie okresu badań jakości powietrza o następny rok pozwoli na uzyskanie dokładniejszych informacji na temat jakości powietrza na terenie uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój oraz źródeł zanieczyszczeń wpływających na stan powietrza w tym rejonie.
Starania o dotację podjęto we wrześniu br. mając na uwadze decyzję Ministra Zdrowia przedłużającą Goczałkowicom-Zdroju status gminy uzdrowiskowej do końca 2016r. i dalszą przyszłość. Analizując dotychczasowe działania uznano za wskazane kontynuację pomiarów w celu weryfikacji ustawo określonych norm jakości powietrza, a także stwierdzenia czy występujące obecnie poziomy zanieczyszczeń są związane z niekorzystną sytuacją meteorologiczną panująca na przełomie roku 2012-2013, czy też wynika to z nałożenia się innych niekorzystnych zjawisk. Celem przyszłorocznych badań jest pogłębienie analizy danych o emisji pyłów, jakości powietrza i składzie chemicznym pyłu, istotnych z punktu widzenia zagrożeń aerosanitarnych w występujących w uzdrowisku, a także identyfikacja źródeł mających decydujący wpływ na jakość powietrza oraz określenie tła regionalnego, na którego kształtowanie gmina nie ma wpływu.