Wielkanocne pisanki w Gminnym Ośrodku Kultury
Zwyczaj zdobienia jajek sięga starożytności. Najstarsze liczą sobie ponad 5000 lat i pochodzą z Asyrii, Egiptu i Persji. Pierwsi chrześcijanie dekorowali je głównie na czerwono. Kolor ten miał symbolizować mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz wiarę w nadejście życia wiecznego.
W kulturze ludowej, na przestrzeni wieków pojawiały się różnorodne techniki i metody ich ozdabiania, wykorzystujące do barwienia naturalne produkty (korę, liście cebuli, drzew) sitowie, wosk itp. Tak powstawały piękne pisanki, kraszanki, którymi obdarowywano się wzajemnie. Współcześnie, oprócz dawnych, tradycyjnych metod, pojawiają się nowoczesne sposoby umożliwiające tworzenie unikatowych ozdób związanych z obchodzeniem świąt Wielkiej Nocy. Do jednych z nich należy decoupage – technika ozdabiania specjalnie spreparowanych powierzchni papierem i to właśnie tą technikę wykorzystał Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju zapraszając dzieci i młodzież 4 kwietnia br. na wielkanocne warsztaty rękodzieła.
W ramach piątkowego spotkania, uczestnicy na bazie jajek ze styropianu własnoręcznie wykonali piękne pisanki, oklejone świątecznymi motywami wycinanymi z papierowych serwetek. Wszystkie utworzone podczas warsztatów prace, powstały pod okiem instruktor Barbary Szwedy, która na co dzień przy współpracy z Panią Bożeną Rokitą prowadzi w GOK-u środowe zajęcia Kreatywnej Pracowni.
Ponadto, 10 kwietnia br. w siedzibie naszej instytucji rozstrzygnięto coroczny Wielkanocny Konkurs Plastyczny, na który wpłynęły 164 barwne pisanki. Spośród nich jury, przyznało 8 nagród głównych oraz 29 wyróżnień.
Nagrody przyznano:
- Zofia Mynarska, kl.I /Sp Góra/
- Magdalena Korczyk, 7 lat /Publiczne Przedszkole nr 2 Goczałkowice/
- Paulina Miedziok, 7 lat /SP1 Goczałkowice/
- Zuzanna Rabaszowska, 8 lat /POPP Pszczyna/
- Roksana Skorupka, 8 lat /SP 2 Pszczyna/
- Aleksandra Szafron, 13 lat /PCK Pszczyna/
- Kamila Gril, I kl. gim. / ZSP nr 4 Czechowice/
- Beata Morawiec, kat.dorosły /Kobiór/
Ewelina Sowa