Przegląd urządzeń przeciwpowodziowych w Gminie Goczałkowice-Zdrój
W dniu 25.04.2014 r. pracownicy Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój dokonali przeglądu stanu urządzeń przeciwpowodziowych w Gminie. Oględzinami zostały objęte urządzenia i stan bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonie stawu Rontok, Potoku Goczałkowickiego oraz inne newralgiczne miejsca na mapie zagrożenia powodziowego.
Stwierdzono zaawansowany stan prac modernizacyjnych infrastruktury przeciwpowodziowej prowadzonych przez PG „Silesia” w rejonie stawu Rontok, rowu opaskowego i przepompowni melioracyjnej.
Międzywale Wisły sąsiadujące ze stawem Rontok jest nadal w znacznym stopniu zarośnięte roślinnością, którą w większości stanowi bardzo gęsty samosiew różnych gatunków drzew i krzewów o których usunięcie Urząd Gminy zwracał się do RZGW w latach 2011, 2012 i 2013.
Rów opaskowy stawu Rontok w dniu oględzin odprowadzał wodę z przepustu ze stawu Rontok poprzez śluzę do międzywala Wisły.
Uwagę zwrócił wysoki poziom wody w potoku bez nazwy przy ul. Debowej. Woda bardzo wolno odpływa w kierunku przepompowni melioracyjnej. Zatory blokujące swobodny odpływ wody w kierunku przepompowni znajdują się na potoku bez nazwy na obszarze złoża borowiny. Dno potoku jest położone zbyt wysoko w stosunku do przepustu w ul. Dębowej. Stwierdzono m.in. konieczność przebudowy potoku bez nazwy w celu poprawienia jego niwelety podłużnej.
W stawie Rontok stwierdzono niski poziom wody. Wał stawu Rontok, szczególnie w części północnej, jest przebudowany i podwyższany.
Wylot z przepompowni wód powodziowych do międzywala rzeki Wisły (przepompownia DK1) wykazuje nadmierne osiadanie. Koryto żelbetowe bardzo wolno zsuwa się po skarpie, w wyniku czego na dylatacji powstała szczelina, obecnie jej szerokość wynosi > 2 cm. Betonowe umocnienie skarpy wykonane przy korycie po stronie napływu wód rzeki Wisły również bardzo wolno zsuwa się po skarpie, obecnie obniżenie to wynosi > 4 cm.
Stwierdzono znaczne zaawansowanie prac modernizacyjnych przepompowni wód melioracyjnych oraz prac ziemnych związanych z modernizacją obu rząpi i związanych z nimi zbiorników terenowych (po obu stronach koryta Potoku Goczałkowickiego w rejonie stawu Rontok).
Potok Goczałkowicki na całej długości jest drożny. Stwierdzono niewielkie dopływy nieznanych substancji oraz zamulenie. Poziom wody w Potoku w dniu przeglądu był niski. W górnym biegu Potoku, począwszy od końca odcinka zarurowanego, odnotowano katastrofalny stan niektórych przepustów, kwalifikujących je do wyłączenia z użytkowania. Wały Potoku Goczałkowickiego powinny zostać wykoszone w ramach bieżącej konserwacji.
Nie stwierdzono widocznego pogorszenia się stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego od ostatniego przeglądu w dniu 19.11.2013 r.
UG Goczałkowice-Zdrój