„Opowiedz nam, moja Ojczyzno...”- akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz podsumowania projektu „Tu jest moje miejsce- Goczałkowice oczami młodzieży”
W naszym Gimnazjum 30 kwietnia odbyła się akademia z okazji 223-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uczniowie, którzy wzięli udział w uroczystości, zarysowali tło historyczne pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.
Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie narrator w krótkim opowiadaniu przypomniał historię, w której rozegrało się to ważne wydarzenie w dziejach Polski. Przenieśliśmy się do sali poselskiej Zamku Królewskiego, gdzie toczyły się obrady Sejmu Czteroletniego. Prace uwieńczyło uchwalenie w dniu 3 maja 1791 ustawy zasadniczej- Konstytucji. Regulowała ona podstawowe problemy społeczno- polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz. Jej postanowienia były rewolucyjne, jednocześnie jednak ostrożne- doniosłe na miarę epoki.
Ciekawą formą przybliżenia młodym widzom sensu obchodów tego święta, było odniesienie do teraźniejszości: „Żyjemy w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy wszelkie formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie trwającą chwilą. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom. Zwykle nudzą nas uroczystości, apele, rocznice i święta. Jednak- jak podkreślili narratorzy- naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Każdy ma prawo do własnych sądów i przekonań, ale żeby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności”.
W drugiej części apelu nastąpiło podsumowanie projektu humanistycznego „Tu jest moje miejsce- Goczałkowice oczami młodzieży...”. Był on realizowany w naszej szkole od października 2013 do marca 2014 roku. W projekcie brali udział uczniowie wszystkich klas, a także uczniowie szkoły podstawowej, przedszkoli i nasi absolwenci. Podczas apelu obejrzeliśmy film, prezentacje uczniowskie oraz kalendarze i album tematyczny. Wszyscy uczestnicy projektu zwracali uwagę to to, że Goczałkowice to nasza mała ojczyzna, w której na co dzień żyjemy.
Nastąpiło także podsumowanie konkursu plastycznego związanego z regionem oraz II Szkolnego Konkursu Informatycznego „Informatikus”. Laureatom nagrody wręczyła Pani Dyrektor Beata Smolarek.
Ojczyzna, to nie tylko kraj, którego obywatelami jesteśmy, nie tylko państwo, w którym mieszkamy. To również miejsce, gdzie się urodziliśmy i wzrastamy. Nasze rodziny, znajomi z bliższej i dalszej okolicy, społeczność gminna, koledzy i koleżanki ze szkoły i z podwórka, parafianie... - wszyscy tworzymy lokalną wspólnotę. Łączy nas nie tylko geograficznie określone miejsce zamieszkania, lecz także myśli, pragnienia, marzenia związane z naszym regionem.
Jako młodzi Polacy kochamy i szanujemy naszą ojczyznę - Polskę, jednak to co w niej dla nas najcenniejsze mamy blisko siebie. Jesteśmy dumni z lokalnych zwyczajów i tradycji, które pragniemy ciągle poznawać i kultywować, przekazując następnym pokoleniom.
Głos zabrała także Pani Dyrektor. Przedstawiła grupę piętnastu gimnazjalistów z klas drugich, która w czerwcu weźmie udział w projekcie międzynarodowej wymiany szkół „Kultura u bram Europy”. Nasza szkoła otrzymała zaproszenie od zaprzyjaźnionej węgierskiej szkoły w Parasznyi.
W nawiązaniu do uroczystości, Pani Dyrektor podkreśliła, że wspólnie dbamy o to, aby pamiętać zarówno historię Polski, jak i naszej małej ojczyzny. Zwróciła również uwagę, abyśmy zawsze pamiętali o swoich korzeniach i skrzydłach. Korzenie to miejsce, z którego się wywodzimy. Natomiast skrzydła to wiedza, która pozwoli nam się unieść, ulecieć. Wiedza, która przypomni, gdzie mamy wrócić.
„Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie chleb smakuje najbardziej...”- dla nas takim miejscem są Goczałkowice.
H. Dyduch