Co dalej ze śluzą?
Pod koniec 2013r. zakończone zostały prace projektowe nad nową śluzą wałową w lewym wale rzeki Wisły, w okolicach stawu Rontok. W dniu 18 grudnia 2013r. Wojewoda Śląski wydał decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji na podstawie przepisów ustawy o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych.
Program ten aktualnie znajduje się w fazie zawieszenia i wygaszania. Jednakże nie oznacza to całkowitej likwidacji Programu ponieważ wiele inwestycji jest w toku. I do tych inwestycji jest zaliczana budowa śluzy wałowej w lewym wale Wisły w Goczałkowicach-Zdroju.
Ze względu na zaawansowanie inwestycji i pełną gotowość do realizacji (dokumentacja budowlana i wszystkie wymagane pozwolenia) zadanie to, tak ważne dla naszej miejscowości znalazło się wśród niewielu inwestycji, które zostaną sfinansowane z budżetu państwa na zasadach obowiązujących w Programie.
Wszystkie te zmiany i zawirowania wokół Programu Ochrony przed Powodzią Górnej Wisły, a także związane z nimi opóźnienia realizacyjne są skutkiem zastrzeżeń Komisji Europejskiej odnośnie polityki państwa w zakresie ochrony przed powodzią i uwarunkowań środowiskowych. Zastrzeżenia dotyczyły głownie konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego Ramowej Dyrektywy Wodnej, która m.in. nakazuje konsolidację dokumentów i strategii dotyczących ochrony przeciwpowodziowej oraz poprawy jakości wód.
Z tego powodu, chcąc sprawie nadać właściwy bieg i przyśpieszyć budowę wspomnianej śluzy, Urząd Gminy w III kwartale br. zawarł umowę o pomocy finansowej i przekazał na rzecz Województwa Śląskiego, który jest organem założycielskim ŚZMiUW, kwotę 7.380 zł celem sfinansowania opracowania ekspertyzy zgodności tej inwestycji z założeniami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Środki te zostały następnie przekazane administratorowi śluzy, a zarazem inwestorowi czyli Śląskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych jako refundacja kosztów wykonania powyższej ekspertyzy.
Zawiłe i długie, wręcz przewlekłe są te procedury ale nie sposób ich pominąć bo jest to jedyna droga, by doprowadzić inwestycję do końca. I to jak najszybciej. Argumentacja typu: środowiskowe uwarunkowania, Dyrektywa Wodna, wdrożenie systemu zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi i gospodarowania wodami może irytować każdego, kto widzi zagrożenie, widzi pełną gotowość realizacyjną, a niestety nie widzi pieniędzy na wykonanie.
Może irytować… ale problem tkwi w pieniądzach budżetu państwa, a raczej w ich braku.
ŚZMiUW pod naciskiem gminy zabiega cały czas o środki finansowe na rozpoczęcie robót budowlano - montażowych dla przedmiotowego zadania. Na naradzie w Urzędzie Gminy, w maju br. Kierownik Janusz Rypień mówił, że roboty budowlane zostaną rozpoczęte pod koniec 2014 lub 2015 roku, w zależności od posiadania pieniędzy. Kilka dni temu pisemnie poinformował Urząd, iż w listopadzie zostanie ogłoszony przetarg. Zatem czekamy na potwierdzenie i wybór wykonawcy śluzy.
Maria Ożarowska