Potok Goczałkowicki
Zakres zamówienia objęty umową dotyczy nie tylko opracowania wielobranżowej dokumentacji projektowej, dotyczy również uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych (ostatecznych), które są wymagane do realizacji zaprojektowanych robót budowlanych. Ponadto wykonawca został zobligowany do wykonania szeregu innych prac, które są niezbędne w procesie projektowania i ubiegania się o pozwolenie na budowę takich jak: wykonanie dokumentacji geotechnicznej, wykonanie prac geodezyjno-pomiarowych, inwentaryzacja terenu, inwentaryzacja drzew. Projektowaniem objęto zarówno regulację koryta cieku, jak i przebudowę przepustów na całej długości Potoku. Pierwotnie zakładano, że dokumentacja będzie gotowa w listopadzie 2014r. Niestety, termin ten uległ przesunięciu na koniec lipca 2015r. Na realizację każdego zadania z zakresu ochrony przed powodzią wszyscy czekamy długo, za długo. Cierpliwość ludzi też ma swoje granice… Martwi przesuwanie terminów, ale najbardziej martwi to, że w tej konkretnej sprawie gmina nie ma mocy decyzyjnych, nie ma więc realnego wpływu na zaawansowanie robót. Jej rola jest ograniczona do monitorowania, naciskania i ciągłego deptania, niczym cień, za innym prowadzącym i odpowiedzialnym urzędnikiem lecz zatrudnionym gdzieś w Katowicach lub dalej.
W przypadku projektu przebudowy Potoku Goczałkowickiego prace postępują. Nie tak jakbyśmy sobie życzyli, ale cały czas, małymi krokami do przodu. W ostatnich miesiącach trwało postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej oraz postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu robót geologicznych. Pierwsze z tych postępowań było w gestii Wójta Gminy, drugie – w gestii Starosty Pszczyńskiego. Decyzja środowiskowa dotycząca regulacji Potoku została wydana przez Wójta Gminy w dniu 22 września br. Decyzja ta uprawomocniła się z dniem 13 października 2014r. Postępowanie trwało niespełna 3 miesiące ponieważ oba organy opiniujące wydały postanowienia o braku obowiązku sporządzenia pełnego raportu o oddziaływaniu na środowisko, co znacznie skróciło czas postępowania. W przypadku nałożenia prze wspomniane organy obowiązku sporządzenia takiego raportu wydanie decyzji trwa kilkakrotnie dłużej. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć kilka dat, które złożyły się na ten okres:
1) wniosek do Urzędu Gminy - 27.06.2014r.,
2) wszczęcie postepowania - 01.07.2014r.
3) opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pszczynie o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - 21.07.2014r.
4) opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – 27.08.2014r.,
5) Postanowienie Wójta Gminy o braku potrzeby przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na regulacji cieku goczałkowickiego w km. 0+750 – 4+200 w Goczałkowicach-Zdroju – 28.08.2014r.
6) publikacja obwieszczenia Wójta Gminy o możliwości zapoznania się z zebranym materiałem oraz złożenia wniosków przed wydaniem decyzji – 29.08.2014r.
7) decyzja środowiskowa – 22.09.2014r.
Drugie postępowanie wynikało z konieczności wykonania robót geologicznych na potrzeby projektu budowlanego (projektowane posadowienie zostało zaliczone do III kategorii geotechnicznej, która wymaga wykonania dokumentacji geologicznej). Planowane roboty geologiczne obejmują wykonanie 19 otworów wiertnicznych o głębokości od 3 do 7m ppt, badania terenowe próbek gruntu, badania laboratoryjne próbek gruntu pobranych podczas wiercenia. Celem tych robót jest rozpoznanie i ustalenie warunków geologiczno-inżynierskich w podłożu terenu przewidzianego pod inwestycję. To postępowanie jest prowadzone w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Wykonawca, w imieniu ŚZMiUW złożył wniosek o zatwierdzenie projektu robót geologicznych w dniu 3 września br. Pismem z dnia 19.09.2014r. (wpływ do Urzędu – 25.09.2014r.) Starosta wystąpił do gminy o wydanie opinii w tej sprawie. W dniu 17.10.2014r. Wójt Gminy, w drodze postanowienia, zaopiniował pozytywnie przedłożony projekt robót geologicznych. Pismem z dnia 21 października Starosta zawiadomił strony postępowania tj. właścicieli działek na których planowane są roboty wiertnicze oraz gminę o zebraniu materiału dowodowego i możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów wyznaczając zarazem 7-dniowy termin. Aktualnie trwa sporządzanie stosownej decyzji. W toku tego postepowania kilka osób skorzystało z prawa wglądu do zgromadzonych materiałów. Nikt nie wniósł żadnych zastrzeżeń i uwag, zatem decyzja powinna być wydana w ciągu kilku dni.
Procedury administracyjne związane z taką inwestycja jak modernizacja Potoku Goczałkowickiego są długie i skomplikowane lecz trzeba je przejść. Bez nich nie jest możliwe wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Nie jest możliwe sporządzenie dobrego projektu zza biurka, bez pełnej informacji o terenie i znajomości całej gamy innych uwarunkowań np. geologicznych. Zwłaszcza jeśli grunt jest mało stabilny, jeśli w podłożu występują mineralne grunty słabonośne oraz grunty organiczne, przy jednoczesnym wysokim poziomie wód gruntowych. Pominięcie takich uwarunkowań na etapie przygotowania dokumentacji projektowej oznacza ogromne problemy na etapie realizacji. Projektant winien te wszystkie uwarunkowania przewidzieć i uwzględnić.
Na przełomie listopada i grudnia planowane jest spotkanie w Urzędzie Gminy z udziałem inwestora oraz wykonawcy dokumentacji celem omówienia stopnia zaawansowania prac projektowych oraz ustalenia dalszych działań.
Maria Ożarowska