Od sierpnia br. pod Goczałkowicami wydobywany jest węgiel. Pomimo sprzeciwu gminy przedsiębiorstwo górnicze prowadzi działalność wydobywczą na podstawie koncesji wydanej Nadwiślańskiej Spółce Węglowej przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, w dniu 26 sierpnia 1994r.
Pismem z dnia 29 sierpnia 2013r. przedsiębiorstwo poinformowało gminę o rozpoczęciu eksploatacji ściany 103 w pokładzie 325/1. Szkody górnicze na powierzchni eksploatowanego obszaru pojawiły się w kilka tygodni po rozpoczęciu wydobycia. Ich dynamika, intensywność i wielkość są zaskakująco duże w stosunku do prognozowanych maksymalnych wpływów określanych jako III kategoria górnicza terenu. W przeszłości, w tym rejonie wpływy eksploatacji górniczej nigdy nie miały tak gwałtownego przebiegu i nie przybierały na sile w takim tempie.
Zjawisko szkód górniczych jest znane większości mieszkańców tego rejonu Goczałkowic-Zdroju. Mieszkańcy mają w pamięci wpływy działalności wydobywczej prowadzonej przez poprzednich przedsiębiorców górniczych i porównują je z obecną sytuacją. Teraz czują się bezradni i zagrożeni. Żyją w ciągłym strachu obawiając się katastrof budowlanych oraz niebezpieczeństw będących skutkiem gwałtownych awarii w infrastrukturze drogowej, sieci gazowniczej, kanalizacji sanitarnej i wodociągach. Z przerażeniem mówią o przyszłości w kontekście dalszych planów wydobywczych.
W dniu 15 października Urząd Gminy skierował pismo do PG Silesia w sprawie przedłożenia informacji w następujących kwestiach:
- zaawansowanie eksploatacji górniczej
- planowany termin osiągnięcia wybiegu ściany określonego w Planie ruchu na lata 2012-2013
- intensywność prowadzonej działalności wydobywczej
- współzależność pomiędzy intensywnością prowadzonej eksploatacji a skutkami w środowisku, na podstawie monitoringu oraz zgłoszeń Mieszkańców ulic: Rolnej, Solankowej, Stawowej, Letniej, Sołeckiej, Kryniczanki, Staropolanki, Dębowej
- współzależność pomiędzy intensywnością prowadzonej eksploatacji a skutkami w infrastrukturze komunalnej na podstawie szkód zgłaszanych przez AZK.
W dniu 17 października Wójt Gminy Gabriela Placha spotkała się z przedstawicielami PG Silesia w tej sprawie. W trakcie spotkania Dyrektor Departamentu Gospodarki Złożem Pan Szymon Adamecki przekazał informacje dotyczące wydobycia:
- szerokość ściany – ok. 250 m
- tempo eksploatacji, zgodnie z planem ruchu ok. 130 m na miesiąc
- wybieg ściany na dzień spotkania – ok. 235 m
- harmonogram eksploatacji ściany 103 opóźniony o ok. 2 miesiące w stosunku do planu ruchu na lata 2012-2013 zatwierdzonego przez Dyrektora OUG
- zakres wydobycia określony w w/w planie ruchu zostanie zrealizowany na koniec lutego 2014r.
Następnie Pan Adamecki potwierdził, że szkody są wynikiem eksploatacji i zobowiązał się, że przedsiębiorstwo będzie niezwłocznie reagować na interwencje mieszkańców i gminy. Zobowiązał się również do przekazania formularza, który ułatwi zgłaszanie szkód (formularz został przekazany i jest dostępny na stronie internetowej gminy). Powiedział również, że wpływy są największe na początku wybierania ściany i będą się przesuwać razem z eksploatacją w kierunku wschodnim.
W ostatnią niedzielę, naprężenia w konstrukcji jezdni ulicy Rolnej powodowane działalnością wydobywczą i osiadaniem terenu rozładowały się w sposób tak gwałtowny, iż konieczne było wyłączenie części ulicy z ruchu drogowego. W poniedziałek odbyła się tam wizja lokalna z udziałem m.in. Mieszkańców, Wójta Gminy, Radnych, Sekretarza Gminy, Kierownika AZK, pracowników Urzędu. Na miejsce przybyli też pracownicy Przedsiębiorstwa Górniczego zajmujący się szkodami górniczymi wraz z ekipą remontową. Szkody usunięto na tyle, że możliwe było przywrócenie ruchu. Ale to jest tylko doraźne działanie, które nie załatwia problemu. W ocenie przedstawicieli PG takich zjawisk należy się spodziewać przez najbliższe kilkanaście miesięcy tj. do czasu gdy skończy się wybieranie ściany i związane z tym intensywne osiadanie gruntu.
Tego samego dnia z Urzędu skierowano pismo do Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o podjęcie w trybie pilnym działań nadzorczo-kontrolnych. Na wniosek radnych skierowano do Posła na Sejm RP Pana Tomasza Tomczykiewicza zaproszenie do udziału w spotkaniu na temat eksploatacji górniczej w naszej gminie.
Dotychczasowe, wielotorowe, intensywne działania gminy mające na celu wypełnienie obowiązków ustawowych w zakresie ochrony środowiska i uzdrowiska oraz ochronę interesów Mieszkańców terenu górniczego są przez PG Silesia odbierane jako brak współpracy, a także działanie na szkodę przedsiębiorstwa i szkalowanie w mediach. Stanowisko to zostało wyraźne wyartykułowane na czwartkowym spotkaniu.
Maria Ożarowska