Prawie 66 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet w Polsce zmaga się z nadwagą. Dbałość o zdrowe odżywianie to podstawa do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Fundacja ADRA Polska we współpracy z województwem śląskim postanowiła zadbać o stan zdrowia Ślązaków i uruchomiła program darmowego wsparcia psychodietetycznego.
W programie m.in. webinary, bezpłatne konsultacje z ekspertem i specjalna grupa wsparcia dla mieszkańców województwa śląskiego, dostępna na platformie GrupaWsparcia.pl. Z pomocy może skorzystać każdy mieszkaniec Śląska potrzebujący wsparcia psychodietetyka i chcący zadbać o swoje zdrowie.
Aby wziąć udział w programie, wystarczy zalogować się na portal GrupaWsparcia.pl oraz dołączyć do dedykowanej grupy wsparcia dla mieszkańców województwa śląskiego. Dodatkowo, aby ułatwić rejestrację i korzystanie z portalu, uruchomiona została specjalna infolinia. Mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy technicznej pod nr. tel. 790 796 718.
Indywidualne konsultacje z psychodietetykiem są realizowane po wcześniejszym zgłoszeniu poprzez:
- infolinię wsparcia technicznego pod nr. tel. 790 796 718;
- wiadomość email wysłaną na adres kontakt@grupawsparcia.pl (w wiadomości prosimy o podanie numeru telefonu do kontaktu zwrotnego);
- lub na czacie dedykowanej grupy wsparcia.
Link do grupy wsparcia dla mieszkańców województwa śląskiego znajduje się tutaj: https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/19/wsparcie-psychodietetyczne-woj-slaskie
Nadwaga i otyłość – coraz poważniejszy problem polskiego społeczeństwa
Według danych z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego 65,7 proc. mężczyzn oraz 45,9 proc. kobiet w naszym kraju zmaga się z nadwagą. Otyłość stwierdzono u 15,5 proc. panów i 15,2 proc. pań. Cena, jaką Polacy płacą za nadmierne kilogramy, jest bardzo wysoka. Miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, problemy ze stawami i kręgosłupem, problemy psychiczne – to tylko część skutków zdrowotnych nieleczonej otyłości. Zbyt wysoka masa ciała odpowiada za 14 proc. zgonów w naszym kraju.
Jedną z podstawowych metod walki o zdrową sylwetkę jest zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jednak wizyty u specjalisty – dietetyka oraz psychodietetyka – nie należą do najtańszych i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dzięki programowi darmowego wsparcia psychodietetycznego dostępnego na platformie GrupaWsparcia.pl mieszkańcy województwa śląskiego mają szansę bez żadnych kosztów i długich kolejek skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie.
– Prawidłowe odżywanie to podstawa do utrzymania zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. W wielu przypadkach nadwaga czy otyłość prowadzą do znacznego obniżenia nastroju, braku akceptacji, wycofania się z życia towarzyskiego, a nawet depresji. Z drugiej strony wiele zaburzeń odżywiania ma swoje źródło właśnie w problemach natury psychologicznej. Dbałość o kondycję psychiczną Polaków i pomoc w walce z problemami natury psychologicznej to podstawowe cele działania platformy GrupaWsparcia.pl. Dlatego tym razem postanowiliśmy połączyć siły ze specjalistami z zakresu psychodietetyki i wspólnie rozpocząć walkę o zdrowe ciało i zdrowego ducha mieszkańców województwa śląskiego – podkreśla Katarzyna Wojtachnio z Fundacji ADRA Polska.
Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania, ale również do tych osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o zdrowie.
Mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych indywidualnych konsultacji z psychodietetykiem i doradcą żywieniowym oraz przyjrzeć się swojej dotychczasowej diecie. Mogą także dołączyć do specjalnej grupy wsparcia moderowanej przez psychodietetyka, gdzie mają szansę wspólnie motywować się do działania, dzielić się swoimi doświadczeniami i wspierać się wzajemnie w walce o zdrowie. GrupaWsparcia.pl to platforma zapewniająca pełną anonimowość, dzięki czemu użytkownicy mogą czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie, rozmawiając o swoich problemach.
Na uczestników czekają także webinary prowadzone przez doświadczonego psychodietetyka.
Projekt jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.
źródło: Fundacja ADRA Polska