Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach prowadzi prace związane z budową wieży widokowej, z której będzie można obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce – wyspie dla ptactwa wodno-błotnego na Jeziorze Goczałkowickim. Wieża widokowa budowana jest w miejscu starej przepompowni w Wiśle Małej.
Wieża widokowa to kolejna inwestycja realizowana w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. Będzie można z niej podziwiać ptaki gniazdujące na Ptasiej Beczce m.in. śmieszki, rybitwy rzeczne czy mewę czarnogłową. Więcej o nowej wyspie pisaliśmy TUTAJ.
- Liczymy, że wieża zlokalizowana przy niezwykle krajobrazowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem, już z końcem roku znajdzie się na mapie atrakcji powiatu pszczyńskiego - podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.
Lokalizacja, w której budowana jest wieża to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiorkiem. Policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, Państwowa Straż Rybacka – kontrolować gospodarkę rybacką, dzięki której utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Państwowej Straży Pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych z uwagi na to, że na Zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach. Natomiast Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach jako administrator zbiornika, będzie mógł korzystać z punktu do monitorowania stanu Zbiornika w rejonie ujścia Wisły, jest to szczególnie ważne, ponieważ poziom wody na Zbiorniku w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew.
Projekt LIFE.VISTULA.PL realizowany jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Środki na realizację pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach