Rok 2015 rozpoczął się tradycyjnie koncertem świątecznym, który uświetnił występ zespołu Avocado oraz parafialnego chóru Semper Communio.
Ważnym wydarzeniem tego roku były również obchody 100-lecia Goczałkowickiej Orkiestry Dętej, która na przestrzeni minionego wieku dbała o oprawę artystyczną goczałkowickich uroczystości świeckich i religijnych. Po raz pierwszy w 2015 roku odbył się także obóz piłkarski BVB Evonik Fussballschule, którego współorganizatorem był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Smutnym wydarzeniem teko okresu była śmierć wieloletniej Radnej, oddanego nauczyciela
i założycielki dziecięcego zespołu regionalnego „Goczołki” - Pani Zofii Żelazo.
W tym czasie zrealizowano także szereg gminnych inwestycji, m.in.: przebudowe ul. Jesiennej, Wita Stwosza i Tuwima. Utworzono łącznik pomiędzy ul. Główną a ul. Szkolną (ul. Św. Jerzego). Zakończono rewitalizację budynku „Starego Dworca” wraz
z zagospodarowaniem obiektu oraz utworzono siłownię zewnętrzną w sąsiedztwie „Starego Dworca”. Powstały nowe figury kwiatowe i altanki w zrewitalizowanym Parku Zdrojowym.
Początkiem 2016 roku, świątecznym zwyczajem odbył się koncert kolędowy, na którym wystąpił zespól taneczno-śpiewaczy „Równica” w towarzystwie chóru Semper Communio.
W związku ze śmiercią radnej Zofii Żelazo 20 marca odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Goczałkowice – Zdrój. Nową radną została Izabela Ogierman.
Po zakończeniu ostatniego etatu rewitalizacji Starego Dworca, na parterze budynku rozpoczęło swoją działalność Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, w ramach którego otwarto: poczekalnie dla podróżnych, Punkt Informacji Turystycznej, kącik dla dzieci oraz nieodpłatne toalety. Ponadto Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji oddział w Warszawie Klub Warszawki rozstrzygnął konkurs fotograficzny „Dworce kolejowe w Polsce”, w którym pierwsze miejsce otrzymał dworzec w Uzdrowisku.
Ponadto, Rada Gminy podjęła uchwałę dotyczącą nawiązania współpracy pomiędzy gminą Goczałkowice – Zdrój, a niemiecką gminą Plossberg. 16 lipca nastąpiło urzędowe podpisanie umów partnerskiej, które umożliwia wzajemną wymianę doświadczeń na szczeblu kulturowym, historycznym i gospodarczym.
Warto wspomnieć o uchwaleniu planu gospodarki niskoemisyjnej, który stanowi kluczowy dokument przy ubieganiu się o środki finansowe w perspektywie lat 2014 – 2020. Określa także cele strategiczne i szczegółowy sposób dochodzenia do gospodarki niskoemisyjnej na poziomie lokalnym.
Na terenie naszej gminy w 2016 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, którego głównym celem było omówienie spraw związanych z aktualizacją operatów uzdrowiskowych, niejasności w przepisach dotyczących monitoringu stanu czystości powietrza w strefach oraz potwierdzenie właściwości leczniczych klimatu.
Niezwykle istotnym wydarzeniem było wypracowanie przez Wójta Gminy negatywnego stanowiska i głębokiego zaniepokojenia, w związku z podjęciem przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały w sprawie wyrażenie zgody na zbycie wszystkich udziałów Spółki Uzdrowisko Goczałkowice – Zdrój, a tym samym prywatyzację goczałkowickiego uzdrowiska.
W sprawie Uzdrowiska została również wydana pozytywna decyzja Ministra Zdrowia na temat utrzymania statutu uzdrowiska. W 2008 r. gmina przedstawiła tzw. Operat uzdrowiskowy celem potwierdzenia spełniania warunków koniecznych do nadania statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. Na jego podstawie Minister Zdrowia wydał opinie o możliwości prowadzenia leczenia. W tej samej decyzji zalecił jednak usunięcie uchybień z zakresu czystości powietrza oraz poziomu hałasu. Podjęte przez gminę działania przyczyniły się do wydania pozytywnej decyzji na kolejne trzy lata czyli do 31.12.2016r.
W związku z ŚDM, które odbyły się w Krakowie od hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, do naszej gminy zawitali pielgrzymi z Kanady i Francj. W goczałkowickich domach zostało zakwaterowanych łącznie 35 osób.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu gminy był jubileusz 20-lecia chóru parafialnego Semper Communio.
Pośród zrealizowanych gminnych inwestycji w 2016 roku znalazła się m. im przebudowa ul. Bór I, ul Melioracyjnej, ul. Krótkiej, ul. Rzemieślniczej, oraz bocznej odnogi ul. Szkolnej.
Obecny, 2017 rok rozpoczęliśmy tradycyjnie od świątecznego koncertu kolędowego. Tym razem w wykonaniu Orkiestry Koncertowej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zainaugurował obchody 25 – lecia powstania w Goczałkowicach niezależnego samorządu. Smutną wiadomością była śmierć wieloletniej dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Goczałkowicach – Zdroju Pani Jadwigi Król, która od 1987 roku pełniła funkcję Dyrektora filii Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie z siedzibą w Goczałkowicach – Zdroju, zaś od 1992 roku Dyrektora samodzielnej instytucji, nieprzerwalnie do 2014 roku.
Jedną z najistotniejszych decyzji podjętych w 2017 roku było podpisanie przez Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach umowy na wykonanie regulacji Potoku Goczałkowickiego oraz przyjęcie podczas XXI sesji Rada Gminy uchwały w sprawie Gminnego Programu Rewitalizacji, który jest kluczowym dokumentem dla dalszego rozwoju gminy. Jego zakres obejmuje pięć głównych dziedzin: społeczną, gospodarczą, przestrzenno-funkcjonalną, środowiskową i techniczną. Program umożliwia aktywizację społeczności na rzecz obszarów wyznaczonych w dokumencie poprzez stworzenie możliwości ubiegania się interesariuszy o wsparcie na realizację działań społecznych i infrastrukturalnych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020 oraz inny środków zewnętrznych.
Istotnym wydarzeniem minionego roku były obchody 80-lecia Wychowania Przedszkolnego.
W 1937 roku Inspektor Szkolny w Pszczynie powierzył zorganizowanie przedszkola przy ośmioklasowej szkole, której kierownikiem był Franciszek Kopeć. Aktualnie na terenie gminy działają dwa czterooddziałowe przedszkola, w których pracują wykwalifikowani
i wciąż podnoszący swoje umiejętności nauczyciele.
Z okazji przypadającego na 2017 r. jubileuszu 25-lecia utworzenia niezależnego samorządu, władze naszej gminy przyznały tytuł Honorowego Obywatela dwóm wyjątkowym mieszkańcom. Za liczne zasługi społeczne oraz promowanie Goczałkowic na polu ogólnokrajowym i zagranicznym odznaczenie otrzymali Stanisław Hochuł i Łukasz Piszczek.
Okres dwudziestu pięciu lat gminy obfitował w wiele wydarzeń, wiele inicjatyw
i wiele spełnionych bądź nie spełnionych zamierzeń. Wiązało się to z podejmowaniem trudnych, czasem śmiałych, odważnych, wręcz ryzykownych decyzji. Pierwsze miesiące po utworzeniu gminy odznaczały się wielką wolą działania i zapał. Na przestrzeni minionych 25 lat Goczałkowice wykorzystały swoją szansę najlepiej jak potrafiły o czym na jubileuszowej uroczystości mówiła Wójt Gminy Gabriela Placha, podkreślając, że Goczałkowice – Zdrój to przede wszystkim bardzo pracowici i przedsiębiorczy mieszkańcy.
Gminna Biblioteka Publiczna
SAMORZĄD GMINNY W LATACH 2015-2017
- Przejdź do - aktualność Poprzednia
- Przejdź do - aktualność Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt