Komunikat Zarządu Powiatu Pszczyńskiego
W związku z przekazywaniem przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Społecznego dla Ratowania Statusu Publicznego Szpitala Powiatowego w Pszczynie, do publicznej wiadomości, nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji Szpitala Powiatowego w Pszczynie związanych z jego restrukturyzacją, przedstawiam informację Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.
Stanowczo zaprzeczamy jakoby szpital w Pszczynie miał być poddawany „grzebaniu” a jego restrukturyzacja będzie miała dla pacjentów negatywne skutki, jak to zostało przedstawione przez organizatorów konferencji prasowej w dniu 14 czerwca br., o której nie powiadomiono przedstawicieli powiatu, obawiając się przekazania aktualnych, pewnych i sprawdzonych informacji.
Proces restrukturyzacji prowadzony w chwili obecnej przez NZOZ Szpital w Pszczynie, jest wynikiem działań podejmowanych od roku 2009, ale przede wszystkim długoletnich zaniedbań, które doprowadziły do zadłużenia szpitala w wysokości 26,5 mln zł.
Do dnia dzisiejszego Powiat Pszczyński przedsięwziął już szereg działań związanych z obranym przez siebie sposobem przekształcenia i działania te są nieodwracalne. Nie uległa też zmianie sytuacja finansowa, która legła u podstaw wybranej drogi restrukturyzacji. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, Zarząd i Rada Powiatu Pszczyńskiego kadencji 2010/2014 dokonały zmian w budżecie, dzięki którym spłaconych zostało już 2/3 wierzycieli (podmioty prywatne) na kwotę niespełna 6 mln zł.
W dniu 30 maja br. ogłoszony został wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w którym zakwestionowano prawidłowość uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 września 2010 r. dot. przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie. Kłamstwem jest jakoby był to wyrok korzystny dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie i dla Powiatu Pszczyńskiego, a takie informacje przekazuje w/w komitet. Wbrew informacjom przekazywanym przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Społecznego dla Ratowania Statusu Publicznego Szpitala Powiatowego w Pszczynie brak odwołania do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie może być brzemienny w skutkach.
W przypadku wycofania się Powiatu Pszczyńskiego z dotychczasowej drogi przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie stosowane będą przepisy nowej ustawy o działalności leczniczej. Tak więc w sytuacji zaniechania dotychczasowego sposobu przekształcenia ZOZ w Pszczynie, wobec zadłużenia szpitala, Powiat Pszczyński nieuchronnie zmuszony zostanie przepisami nowej ustawy do m.in dokonania przekształcenia w Niepubliczny ZOZ, lub też do jego likwidacji.
Powiat Pszczyński 30 września 2010 roku zawarł umowę dzierżawy z Centrum Dializa Spółka z o.o. Umowa ta musiałaby zostać rozwiązana ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi tj. przede wszystkim zapłatą kar umownych i wypłaty należnego odszkodowania. Powiat utraciłby też dochody z czynszu dzierżawnego, które w chwili obecnej stanowią podstawowe źródło finansowania spłaty zobowiązań ZOZ.
Dodatkowo należy zauważyć, że dokonano już szeregu działań, które ze względu na swój charakter są nieodwracalne.
Cały czas trwa proces inwestycyjny, który ma na celu poprawę jakości świadczonych usług, komfortu pacjentów i personelu medycznego. Remont sal operacyjnych, montaż klimatyzacji, dostosowanie szpitala do potrzeb ppoż., zakup nowej aparatury, a także modernizacja traktów komunikacyjnych i sanitariatów to działania podejmowane przez dzierżawcę od grudnia 2010 roku, na które do tej pory zarówno ZOZ jak i Powiat Pszczyński nie miał wystarczających środków finansowych. Roboty te są przeprowadzane przez dzierżawcę. W sytuacji rozwiązania umowy z Centrum Dializa Spółka z o.o. Powiat zmuszony byłby prace te samodzielnie sfinansować, pod rygorem zamknięcia szpitala w razie ich niewykonania. Powiat nie jest w żadnym stopniu przygotowany finansowo na takie wydatki i nie ma perspektyw pozyskania niezbędnych do tego środków, tym bardziej spłacając dotychczasowe zobowiązania.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital w Pszczynie działa na podstawie tej samej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, co dotychczasowy szpital publiczny. Próby wywołania paniki przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Społecznego dla Ratowania Statusu Publicznego Szpitala Powiatowego w Pszczynie, a także przez część personelu medycznego, są działaniami w sposób znaczący szkodzącymi Powiatowi Pszczyńskiemu i w wielu przypadkach również środowisku medycznemu. Przekonywanie pacjentów, aby leczyli się w innych placówkach służby zdrowia może skutkować brakiem kontraktu w latach kolejnych, czego skutki mogą być tragiczne.
Nieprawdą jest również jakoby wszystkie osoby, które nie pracują już w szpitalu w Pszczynie zostały zwolnione – część z nich odeszła z własnej woli. Należy także zwrócić uwagę, iż znaczna ilość personelu związana była ze szpitalem umową kontraktową, która jest niczym innym jak porozumieniem dwóch przedsiębiorców zawieranym na czas określony (część osób pracujących na kontrakcie miała np. 1 dyżur w tygodniu). Nigdy też w historii pszczyńskiego szpitala nie pracowało w nim 480 lekarzy. Wierutnym kłamstwem jest także informacja o jednym lekarzu dyżurnym pracującym na kilku oddziałach. Informacje te zawarte w dodatku pszczyńskim do Polska The Times Dziennik Zachodni, przekazała Pani Bogumiła Boba. W pszczyńskim szpitalu w dalszym ciągu pracują specjaliści w odpowiedniej obsadzie dyżurowej.
Ponadto informacje przekazywane przez przedstawicieli komitetu, a ukazujące się w mediach m.in. o rzekomej likwidacji oddziałów ze względu na ich niską wycenę są kolejnym zwyczajnym kłamstwem, wobec mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego.
Zmniejszenie liczby łóżek (z 363 do ok. 260) szpitalnych odbywa się na podstawie szeregu analiz własnych dzierżawcy m.in. procentowego obłożenia łóżek na poszczególnych oddziałach oraz doświadczeń innych placówek, które będąc jednostkami niepublicznymi z powodzeniem prowadzą działalność leczniczą, a pacjenci leczeni są w ramach kontraktu z NFZ (nie ponosząc kosztów leczenia).
Należy także zaznaczyć iż środowisko lekarskie, pielęgniarskie, jak i samorządowe ma świadomość konieczności podejmowanych zmian, pomimo iż są one niestety związane ze zmniejszeniem zatrudnienia.
Działalność Obywatelskiego Komitetu Społecznego dla Ratowania Statusu Publicznego Szpitala Powiatowego w Pszczynie jest manipulowaniem opinią publiczną, które w znaczny sposób przyczynić się może do pogorszenia sytuacji pszczyńskiego szpitala. Jest to głos nie tylko pacjentów, ale również środowiska medycznego, wobec czego Zarząd Powiatu Pszczyńskiego, w najbliższych dniach skieruje doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ze względu na działalność na szkodę szpitala w Pszczynie i Powiatu Pszczyńskiego przez przedstawicieli Obywatelskiego Komitetu Społecznego dla Ratowania Statusu Publicznego Szpitala Powiatowego w Pszczynie.
Zarząd Powiatu Pszczyńskiego:
Paweł Sadza
Henryk Kolarczyk
Barbara Bandoła
Zygmunt Jeleń
Witold Wiktorczyk