Po raz drugi w pierwszej dziesiątce
„To nie zabawa. To poważny sprawdzian, oparty o konkretne, „twarde” wyniki działalności samorządów” – tymi słowami były premier J. Buzek przywitał samorządowców z całej Polski, którzy w ubiegły piątek - jak co roku – zjechali do Warszawy by odebrać doroczne nagrody w najbardziej prestiżowym rankingu. „RANKING SAMORZĄDÓW” ma swoją renomę i tradycję. Jest organizowany od kilku lat, od 3 lat w nowej formule. Jego przebieg i wyniki uważnie śledzą wszyscy samorządowcy oraz potencjalni klienci urzędów. Jest oceną pracy, skuteczności, determinacji i zaangażowania całej społeczności lokalnej. Ocenę ustala Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, w oparciu o metodykę opracowaną przez zespół ekspertów składających się z przedstawicieli instytucji i środowisk współpracujących z samorządami takich jak: Bank Gospodarstwa Krajowego, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Szkoła Główna Handlowa, Związek Miast Polskich). W skład kapituły wchodzą również przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Najwyższej Izby Kontroli.
„Ranking samorządów” organizowany przez dziennik „Rzeczpospolita” przygotowano po wnikliwym przestudiowaniu finansów gmin. Gminy podzielono na 3 kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Jego celem było wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce.
„Sporządzając ranking, chcieliśmy – tak jak w poprzednich latach – uhonorować samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Oczywiście zachowując reguły odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego” – tak o Rankingu pisał w „Rzeczpospolitej” Artur Sierant, członek Kapituły Rankingu, Prezes firmy, która dokonywała obliczeń. Ranking przeprowadzono w 2 etapach. W pierwszym etapie wybrano te samorządy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2003-2006 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Analiza oparta była o dane Ministerstwa Finansów. Oceniano punktowo m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych, wartość środków unijnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca, nadwyżkę operacyjną, zadłużenie, dynamikę wzrostu wydatków ogółem, dynamikę wzrostu dochodów własnych, relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia. Przeanalizowano w ten sposób wszystkie miasta i gminy w kraju, następnie do drugiego etapu zakwalifikowano łącznie 450 samorządów. W gronie tym znalazło się 50 miast na prawach powiatu, 200 gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz 200 gmin wiejskich.
{mospagebreak}
W drugim etapie punktowano m.in. współpracę z organizacjami pozarządowymi, wydatki mieszkaniowe w przeliczeniu na 1 mieszkańca, liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy, wyniki testu szóstoklasistów i sprawdzianu gimnazjalnego, opracowanie wieloletnich planów inwestycyjnych, posiadanie oceny ratingowej oraz normy ISO.
Tegoroczne 9 miejsce dla Goczałkowic-Zdroju w kategorii gmin wiejskich nie wymaga żadnych komentarzy. W tej kategorii zwyciężyły Zielonki (woj. małopolskie). W województwa śląskiego w gronie 50 najlepszych znalazło się oprócz nas 5 gmin wiejskich: Konopiska – 17 miejsce, Brenna – 23 miejsce, Milówka – 31 miejsce, Istebna – 32 miejsce, oraz Ożarowice - 42 miejsce. Dla Goczałkowic-Zdroju tegoroczna lokata to już szóste wyróżnienie w tym prestiżowym, najważniejszym i najbardziej obiektywnym rankingu samorządowym.
Podsumowanie rankingu, uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów odbyło się w dniu 13 lipca w Warszawie, w siedzibie „Rzeczpospolitej”.
Miejsca Gminy Goczałkowice-Zdrój w ciągu ostatnich 6-ciu lat:
Maj 2001 | - ZŁOTA SETKA SAMORZĄDÓW 2001 | - 36 lokata |
Lipiec 2004 | - ZŁOTA SETKA SAMORZĄDÓW 2004 | - 19 lokata |
Lipiec 2005 | - ZŁOTA SETKA SAMORZĄDÓW 2005 | - 9 lokata |
Lipiec 2006 | - RANKING SAMORZĄDÓW | - 23 lokata |
Lipiec 2007 | - RANKING SAMORZĄDÓW | - 9 lokata |
Maria Ożarowska
Zdjęcia z wręczenia nagród >> GALERIA ZDJĘĆ <<