Kto może zostać dziennym opiekunem
Instytucja dziennego opiekuna jest jedną z form opieki nad najmłodszymi dziećmi. Obejmuje dzieci, które ukończyły 20 tydzień życia i może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego (31 sierpnia), w którym dziecko kończy 3 rok życia lub w wyjątkowych przypadkach – 4 rok życia (gdy objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym jest niemożliwe lub utrudnione). Jest sprawowana w warunkach domowych, na zasadzie pomocy sąsiedzkiej i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Dziennym opiekunem może zostać osoba pełnoletnia, która:
- daje rękojmię należytego sprawowania opieki nad dziećmi,
- nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie została jej zawieszona ani ograniczona,
- wypełnia obowiązek alimentacyjny, w przypadku gdy taki obowiązek został nałożonyna podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd,
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne,
- posiada warunki lokalowe zapewniające bezpieczną opiekę nad dzieckiem
- posiada odpowiednie przygotowanie zawodowe.
W przypadku braku odpowiedniego przygotowania osoba zainteresowana pracą w charakterze dziennego opiekuna jest zobowiązana do odbycia 160-godzinnego szkolenia, ewentualnie 40-godzinnego szkolenia uzupełniającego (dotyczy to pielęgniarek, położnych, opiekunek dziecięcych, nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej lub pedagogów opiekuńczo-wychowawczych).
Dziennego opiekuna zatrudnia Gmina na podstawie umowy o świadczenie usług, która określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki opiekuna, wysokość wynagrodzenia i czas, na jaki umowa została zawarta.
Dzienny opiekun powinien zapewnić dziecku warunki bytowe zbliżone do warunków domowych, opiekę pielęgnacyjną i edukacyjną oraz zajęcia uwzględniające rozwój psychomotoryczny właściwy do wieku dziecka i jego indywidualne potrzeby.
Dzienny opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie 5 dzieci. W swej pracy może korzystać z pomocy wolontariuszy. Ponadto musi posiadać tytuł prawny do lokalu, w którym sprawuje opiekę nad dziećmi.
Dziennych opiekunów wybiera się w drodze otwartego konkursu ofert, przeprowadzonego na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536). Rozpisanie otwartego konkursu ofert następuje po przeprowadzeniu analizy dotyczącej zapotrzebowania na tę formę opieki w gminie, a także w odpowiedzi na inicjatywę rodziców dzieci, którzy chcieliby skorzystać z tej formy opieki. Warunki konkursowe ustala wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ogłaszający konkurs. W świetle interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, ze względu na koszty szkoleń istnieje możliwość przedstawienia świadectwa ukończenia wymaganego szkolenia po rozstrzygnięciu konkursu a przed podjęciem pracy. Istnieje również możliwość pozyskania środków na indywidualne szkolenia z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki. Informacje na ten temat można uzyskać w urzędach pracy.
Maria Ożarowska