Dworzec PKP przy ul. Szkolnej do wynajęcia
Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna posiadają ogromny majątek w postaci ponad 101 tysięcy działek gruntowych o ogólnej powierzchni 106 tysięcy ha oraz ponad 40 tysięcy budynków o ogólnej powierzchni użytkowej przekraczającej 6 milionów m2. W zasobach PKP znajduje się ponad 2700 budynków dworcowych w tym blisko 1000, które spełniają nadal funkcje w obsłudze podróżnych(źródło: strona internetowa PKP S.A.).
Gospodarowanie tym majątkiem realizuje Biuro Nieruchomości i Biuro Nieruchomości Strategicznych oraz Oddziały Gospodarowania Nieruchomościami, które zajmują się m.in. wynajmem i wydzierżawianiem oraz sprzedażą zbędnych nieruchomości, sprzedażą lokali mieszkalnych dotychczasowym najemcom, a także nieodpłatnym przekazywaniem nieruchomości na rzecz gmin, Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Powyższe działania podejmowane są również w odniesieniu do obiektów kolejowych w Goczałkowicach-Zdroju.
Kilka tygodni temu PKP SA wystąpiła do Wójta Gminy z trzema propozycjami, które zdaniem pracowników PKP winny być alternatywą dla zamknięcie dworca przy ul. Szkolnej. Pierwsza z tych propozycji dotyczy odpłatnego nabycia budynku dworca przez gminę, zgodnie z ustawą z dnia 29.10.2010r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa PKP. Druga propozycja to wieloletnia dzierżawa przez gminę z możliwością rozliczenia nakładów remontowych w czynszu dzierżawnym. Ostatnia propozycja dotyczy założenia, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, wspólnie z PKP S.A. oraz innymi partnerami (przewoźnicy, przedsiębiorstwa samorządowe lub firmy prywatne), spółki zarządzającej dworcem. Każda z tych propozycji oznacza ogromne zaangażowanie ze strony samorządu, w tym przed wszystkim zaangażowanie finansowe. PKP argumentuje, że nie stać jej na dalsze utrzymanie dworca i z przyczyn ekonomicznych jest zmuszona ograniczyć jego funkcjonowanie i w ostateczności zamknąć dworzec. Pod koniec sierpnia doszło do spotkania przedstawicieli PKP i Gminy. W rezultacie kilka dni temu PKP przedstawiła projekt porozumienia w sprawie współpracy na rzecz prawidłowego funkcjonowania poczekalni na dworcu kolejowym w Goczałkowicach. Na mocy tego porozumienia Gmina byłaby zobowiązana do utrzymywania pomieszczenia poczekalni na własny koszt tj. do pokrywania kosztów utrzymania we właściwym stanie technicznym i estetycznym, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do uiszczania opłat za media, do otwierania i zamykania pomieszczeń w wyznaczonych godzinach, a także do przestrzegania obowiązujących przepisów bhp i p/poz. Projekt porozumienia jest obecnie przedmiotem analiz i konsultacji. W międzyczasie PKP wystąpiło do Gminy o pomoc w rozpropagowaniu ogłoszenia o wynajmie wolnych pomieszczeń.
Maria Ożarowska