O konkursach, Programie 45 plus i gospodarce „śmieciowej”
W dniu 5 października w Goczałkowicach-Zdroju odbył się Konwent Wójtów, Burmistrza i Starosty Powiatu Pszczyńskiego. Tematem spotkania było m.in.: schronisko dla bezdomnych zwierząt, bieżące funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska”, współpraca gmin z Powiatowym Urzędem Pracy w Pszczynie, gospodarka odpadami i zmiany w ustawie „śmieciowej”.
Lokalną Grupę Działania na Konwencie reprezentowali: Aleksandra Jeleń – Kierownik Biura oraz Paweł Repeta – członek Zarządu. Goście poinformowali uczestników spotkania o organizowanych konkursach, wdrażanych inicjatywach oraz zamierzeniach na 2012r. Podali informację o naborze wniosków dla konkursów zakończonych w dniu 4 października br. oraz informację o zbliżających się posiedzeniach Organu Decyzyjnego Stowarzyszenia, które dokona oceny projektów złożonych na następujące działania:
- Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw
- Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej
- Małe projekty.
O współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy mówił Starosta Paweł Sadza. Włodarze gmin byli żywo zainteresowani stażami, organizacją prac społecznie użytecznych oraz programami zwiększające aktywność zawodową osób powyżej 45 roku życia. Postulowali zmiany w organizacji prac społecznie użytecznych, tak by możliwe było w ramach tych prac odśnieżanie chodników w okresie zimowym.
Jednakże tematem, który zdominował październikowy Konwent była gospodarka odpadami i zmiany w ustawie śmieciowej, Nowe prawo przewiduje przejęcie gospodarki odpadami przez gminy. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w drodze lokalnego referendum. Gminą, która z powodzeniem wdrożyła taki system jest Pszczyna.
Zmiany w ustawie śmieciowej pozwolą gminom przejąć całkowicie nadzór nad śmieciami i zarządzać strumieniem odpadów na swoim terenie. Z wdrożeniem zmian związany jest podział na subregiony oraz wybór i lokalizacja tzw. instalacji regionalnej, do której będzie kierowany cały strumień odpadów. Podział na subregiony ustala Marszałek Województwa Śląskiego. Gminy powiatu pszczyńskiego prawdopodobnie będą przypisane do subregionu tyskiego. Taka rejonizacja budzi niepokój wójtów. Gminy Miedźna i Goczałkowice-Zdrój od lat współdziałają z Brzeszczami, które są położone w powiecie oświęcimskim, woj. małopolskie. Tymczasem wszystkie śmieci według nowych regulacji ustawowych powinny być zagospodarowane i unieszkodliwione w granicach województwa. Powody do niezadowolenia ma również Burmistrz Pszczyny. Miasto wypracowało określone standardy i model działania. Są widoczne efekty tych działań. Teraz cały system trzeba będzie wdrażać od nowa ponieważ dzień 30.06.2013r. to ostateczny termin, do którego, zgodnie z ustawą obowiązują uchwały podjęte na mocy przeprowadzonego wcześniej referendum.
Zmiany w ustawie „śmieciowej” pilnie śledzą przedsiębiorcy. Kilka firm już teraz jest zainteresowanych prowadzeniem i rozwijaniem działalności na terenie Powiatu Pszczyńskiego. Jedną z nich jest KOMART spółka z o.o. z Knurowa, która zajmuje się unieszkodliwianiem odpadów komunalnych, przemysłowych oraz niebezpiecznych (azbest) na własnym składowisku odpadów, transportem odpadów, w tym gruzu, dzierżawą konterenów o różnej pojemności, a także mechanicznym czyszczeniem dróg i chodników oraz odśnieżaniem ulic i chodników. Firma KOMART przedstawiła uczestnikom Konwentu prezentację dotycząca zagospodarowania odpadów na przykładzie Gminy Pszczyna oraz funkcjonowania instalacji regionalnej w oparciu o własne doświadczenia.
Maria Ożarowska