Złoty Laur dla gospodarstwa z Goczałkowic
W ostatnim dniu września wręczono po raz trzeci Złote Laury Przewodniczącego Rady i Starosty Pszczyńskiego dla Najlepszego Przedsiębiorcy Powiatu Pszczyńskiego w 2010 roku.
Uroczysta gala odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego. Celem tego wyjątkowego konkursu jest promocja przedsiębiorczości oraz popularyzacja gospodarczych osiągnięć najlepszych przedsiębiorców posiadających siedzibę na terenie Powiatu Pszczyńskiego.
Organizatorem przyznawania wyróżnień był Starosta. Oceny zgłoszeń dokonywała Kapituła w składzie: Przewodniczący Rady Powiatu, członek Zarządu Powiatu, Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący stałych Komisji Rady Powiatu, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Kierownik ZUS- u Inspektoratu w Pszczynie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie.
Do wyróżnień zgłoszono 35 firm. Nominację kapituły Konkursowej otrzymało 7 firm, w trzech kategoriach: usługi, produkcja, rolnictwo. Laureatami tegorocznej edycji zostali:
- w kategorii „USŁUGI” - Bank Spółdzielczy w Miedźnej
- w kategorii „PRODUKCJA” - „Marmur” Zakład Betoniarsko – Kamieniarski Edmund Dulemba
- w kategorii „ROLNICTWO” - Gospodarstwo Warzywne Łukasz Dzida, Stanisław Dzida z Goczałkowic – Zdroju.
Łukasz i Stanisław Dzidowie gospodarują na kilkuset hektarach użytków rolnych. I choć są rolnikami to ich gospodarstwo coraz bardziej nabiera charakteru przedsiębiorstwa. Zajmują się produkcją warzyw, ziemniaków, rzepaku oraz zbóż. Jednak kluczowym produktem i wizytówką firmy jest uprawa i konfekcjonowanie marchewki. Dla tej produkcji Państwo Dzida stworzyli i nadal tworzą zaplecze magazynowe i przetwórcze. Ich produkty trafiają do sklepów w całej Polsce, z powodzeniem konkurując z innymi producentami. Nie mają problemów ze zbytem. Wśród odbiorców płodów rolnych z ich znaczkiem są hurtownicy, przetwórcy i detaliści. Państwo Dzida dobrze radzą sobie na rynkach całej Europy. Ich marchewkę chwalą Rosjanie i Ukraińcy, Węgrzy, Słowacy, Bułgarzy, Chorwaci i Rumuni. W okresie zimowym dostarczają duże ilości marchwi jako pokarm dla zwierzyny leśnej.
Bardzo dobre efekty produkcyjne gospodarstwa to efekt ciężkiej pracy całej rodziny i bogatej tradycji, sięgającej prawie stu lat. W rozmowach młodzi rolnicy zawsze z szacunkiem należnym przodkom wspominają dziadka Nicefora. Z dumą mówią o swoim ojcu Brunonie, doceniając jego energię i ciężką pracę. W 2004r., rodzice tegorocznych laureatów - Państwo Krystyna i Brunon Dzidowie zwyciężyli w I edycji konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”, w kategorii „Najpiękniejsza zagroda”. Konkurs ten był zorganizowany przez Urząd Marszałkowski i Zarząd Województwa Śląskiego, w ramach „Programu Odnowy Wsi”. Oceniano wówczas m.in. potencjał rozwojowy danego gospodarstwa, estetykę całego obejścia oraz stopień przydatności walorów estetycznych do naśladowania przez innych.
Łukasz i Stanisław Dzidowie mają ambitne plany na przyszłość. Ich celem jest dalszy rozwój, a jednocześnie ograniczenie uciążliwości, nie tylko dla sąsiadów ale i dla przyrody.
Jak mówi Pani Małgorzata Dzida, żona Łukasza - „tak było w naszej rodzinie zanim my zaczęliśmy gospodarować, tak jest obecnie. Tradycja zobowiązuje.”.
Maria Ożarowska