„POGODEJMY PO NASZYMU”
Śląska gwara to spuścizna naszych przodków i elementarna część kultury Górnego Śląska. To obraz języka żywego i wciąż obecnego w życiu wielu tradycyjnych rodzin, gdzie pozostaje intymnym językiem prywatności.
Archetypiczne piękno tej mowy, jej bogactwo i żywotność przyczyniają się na co dzień do budowania poczucia przynależności i przywiązania do granic swej małej, regionalnej ojczyzny.
Na utrwalanie „godki” śląskiej, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia znaczny wpływ mają organizowane przez miłośników tradycyjnej kultury: zespoły regionalne, liczne przeglądy i konkursy gwarowe, które stwarzają sposobność do odkrywanie źródeł swego pochodzenia i budowania tożsamości. Do ich kręgu należy organizowany od 14 lat przez Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju Międzygminny Konkurs Gwarowy „Pogodejmy po naszymu”. Tegoroczna edycja, w której udział wzięło 28 dzieci klas II i III Szkół Podstawowych Powiatu Pszczyńskiego odbyła się 4 listopada 2011 r. w siedzibie GOK.
Na scenie mali artyści zaprezentowali, oprócz utworów zapożyczonych, cechujące się dużą dozą realizmu i szczerości teksty własne. Jury oceniając umiejętności recytatorskie, dobór repertuary oraz indywidualną interpretację, postanowiło przyznać specjalne wyróżnienie I stopnia Emilii Pomietło z Woli, która utworem „Ujek z Ameryki” zachwyciła komisję. Ponadto z pośród wszystkich uczestników po 2 osoby otrzymały nagrodę I i II stopnia. Wszystkim uczestnikom wręczono nagrodę – antologię, która jest następstwem zorganizowanego na łamach gazety Wyborczej, przy współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach konkursu na „Najpiękniejsze Śląskie Słowo”. Dzieci otrzymały wyjątkowy prezent – książkę, którą udało się wydać dzięki zaangażowaniu czytelników, a w której zostały zawarte osobiste i oryginalne wyznania Ślązaków.