11 LISTOPADA W GOCZAŁKOWICACH-ZDROJU
Święto niepodległości to wyjątkowy dzień dla każdego Polaka. Przypomina o heroicznych latach walk naszych przodków, którzy dążyli do odzyskania utraconej autonomii. W 1918 r., po 123 latach niewoli, na skutek zawirowań historycznych w Europie początku XX w. wybitni przedstawiciele narodu polskiego, z marszałkiem Józefem Piłsudzkim na czele wykorzystali szansę na przywrócenie suwerenności naszej ojczyźnie.
Wydarzenia tamtego czasu, począwszy od 1937 roku upamiętniane są 11 listopada. Na terenie całego kraju w dniu narodowego święta organizowane są uroczyste obchody będące namacalnym świadectwem poświęcenia i bohaterskiej walki jaką w długiej drodze do wolności złożyli nasi dziadowie.
W Goczałkowicach-Zdroju, w hołdzie złożonym ojczyźnie i jej obrońcom już w czwartkowy wieczór z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Gminnej Biblioteki Publicznej odbyła się niepodległościowa wieczornica – koncert z udziałem wybitnego aktora Teatru Polskiego w Bielsku-Białej – Jakuba Abrahamowicza i pianisty – Wacława Srogiego. W trakcie spotkania artyści zaprezentowali utwory o patriotycznym wydźwięku, czerpiące z dział tak wielkich mistrzów jak: Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, czy Fryderyk Chopin. Co niezwykłe, utwory naszego największego kompozytora zostały wykonane na zabytkowym fortepianie, z połowy XIX w,. który ośrodkowi kultury przekazała jedna z mieszkanek Goczałkowic. Dodatkowo, warto wspomnieć, że uroczystość odbył się w scenerii nowej sali widowiskowej budynku „Górnik”, której rekonstrukcja została współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Z kolei władze gminy, na czele z Ochotniczą Strażą Pożarną w bezpośrednim dniu obchodów zaprosiły wszystkich mieszkańców Goczałkowic do udziału w dziękczynnej mszy św. O godzinie 11.00, w kościele parafialnym odbyło się nabożeństwo koncelebrowane w pięciu intencjach: z okazji urodzin księdza seniora Henryka Burczyka, w podziękowanie za niepodległą ojczyznę, za fundatorów nowego wozu strażackiego, za zmarłego wójta – Krzysztofa Kanika i zmarłych członków OSP oraz obecne władze i radę gminy. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Lesław Przepłata, który w trakcie liturgii dokonał uroczystego poświęcenia samochodu bojowego, który od niedawna jest w posiadaniu naszej gminnej jednostki.
Wraz z zakończeniem nabożeństwa wójt gminy – Gabriela Placha oraz przewodniczący rady gminy – Adam Maćkowski w asyście pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem „Ku czci poległych za wolność ojczyzny” oraz tablicą upamiętniającą udział goczałkowiczan w powstaniach śląskich, położonymi w sąsiedztwie Publicznego Przedszkole nr 1, wieńcząc tym symbolicznym gestem oficjalne obchody Święta Niepodległości w naszej gminie.