W czołówce gmin wiejskich
22 listopada Gmina Goczałkowice-Zdrój została wyróżniona prestiżowym dyplomem za zajęcie 16 w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2011., w kategorii gmin wiejskich.
Wyróżnienie odebrała Wójt Gminy Pani Gabriela Placha. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia wyróżnień odbyła się podczas konferencji „Samorząd zrównoważonego rozwoju” zorganizowanej przez Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „TERAZ POLSKA”. Konferencja towarzyszyła Międzynarodowym Targom Poznańskim.
Pracownicy uczelni warszawskiej pod kierownictwem prof. Eugeniusza Sobczaka dokonują każdego roku analizy wszystkich polskich samorządów. Ocenie poddawane są miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. W tym roku dodatkowo sporządzono ranking województw, który powstał w oparciu o zsumowanie wyników wszystkich jednostek samorządu lokalnego z terenu danego województwa. Wśród miast na prawach powiatu najlepszy okazał się Sopot, który wyprzedził Warszawę i Poznań. Wśród gmin miejskich pierwszą lokatę zajęła Krynica Morska. W rankingu gmin miejsko-wiejskich liderem okazały się Międzyzdroje. Najlepszymi gminami wiejskimi są: Kleszczów, Rewal i Kobierzyce. Trzy najlepsze województwa to mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Ranking prezentuje najlepiej rozwinięte miasta i gminy w Polsce. Powstał w oparciu o 16 wskaźników obejmujących trzy zasadnicze obszary funkcjonowania: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska. Bazuje na niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (Bank Danych Regionalnych), a jego wynik odzwierciedla ogólny rozwój wszystkich polskich jednostek samorządowych (2479), w podziale na 4 grupy uwzględniające charakter administracyjny jednostek. Ranking stanowi podstawę do określania słabych i mocnych stron jednostek samorządu terytorialnego. Może być wykorzystany do formułowania celów i uwzględniania najważniejszych czynników w dalszym ich rozwoju.
Autorzy rankingu przy każdej okazji podkreślają niezależność i rzetelność badania, które w sposób przekrojowy i wiarygodny pokazuje rozwój gmin i województw. Zgodnie z przyjętą metodyką twórcy rankingu określają zrównoważony rozwój jako ten, w którym poszczególne rodzaje zasobów gminnych (w tym zasobów naturalnych) są wykorzystywane racjonalnie, przez co rozwój gminy jest trwały i odbywa się bez szkody dla przyszłych pokoleń.
Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę następujące wskaźniki:
- Wydatki majątkowe inwestycyjne per capita (za 10 zł przyznano 1 punkt)
- Wydatki na transport i łączność per capita (za 10 zł przyznano 1 punkt)
- udział wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie gminy (za 1% przyznano 1 punkt)
- udział wydatków na transport i łączność w budżecie gminy (za 1% przyznano 1 punkt)
- Liczba pracujących na 1000 mieszkańców (za 1 pracującego przyznano 1 punkt)
- Liczba bezrobotnych na 1000 mieszkańców (za 1 pracującego przyznano minus 1 punkt)
- Liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców (za 1 podmiot przyznano 1 punkt)
- Udział dochodów własnych w budżecie gminy (za 1% przyznano 1 punkt)
- Napływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (za 1 osobę przyznano 1 punkt)
- Odpływ ludności w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (za 1 osobę przyznano minus 1 punkt)
- Liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców (za 1 absolwenta przyznano 1 punkt)
- Liczba komputerów w szkołach z dostępem do Internetu na 1000 mieszkańców (za 1 komputer przyznano 1 punkt)
- Odsetek radnych z wyższym wykształceniem ( za 1% przyznano 1 punkt)
- Procent ludności objętej usługami wodociągowymi (za 1% przyznano 1 punkt)
- Procent ludności objętej usługami kanalizacyjnymi (za 1% przyznano 1 punkt)
- Procent ludności objętej usługami oczyszczalni ścieków (za 1% przyznano 1 punkt).
- PKB per capita (100=1 punkt), stosuje się przy badaniu województw
Maria Ożarowska