PAMIĘĆ O POWSTANIACH ŚLĄSKICH - KONKURS
Rok 2011 decyzją sejmików województw opolskiego i śląskiego obchodzony jest w tych regionach jako Rok Pamięci Powstań Śląskich. Z tej okazji uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie "Powstania Śląskie 1919-1921". Organizatorami testu były "Gazeta Wyborcza", Radio Katowice oraz Muzeum Śląskie, przy wsparciu Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM ".
Konkurs przebiegał dwuetapowo.
W pierwszym etapie, który przeprowadzony został 26 października 2011 roku, w rozwiązywaniu 22 zadań wzięli udział uczniowie z 195 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych - najwięcej z Katowic, Zabrza i Rudy Śląskiej. Uczestniczyli w nim również chętni uczniowie naszego Gimnazjum.
Zmagania z testem trwały jedną godzinę zegarową. Jedno z zadań polegało np. na wskazaniu, w jakich dzielnicach Katowic kręcony był film Kazimierza Kutza pt. "Sól ziemi czarnej", podaniu nazwy największej operacji zaczepnej Polaków w powstaniach, rozpoznaniu bohaterów powstań na fotografiach lub podaniu liczby wojsk jaką dysponowały siły rozjemcze Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.
Do udziału w finałowej klasówce "Powstania Śląskie 1919-1921" zakwalifikowano 108 uczniów: 48 z gimnazjów i 60 ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego, wśród nich ucznia klasy II c naszego Gimnazjum, Jana Czernka.
Etap wojewódzki odbył się 10 listopada 2011 roku w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach.
Test zawierał 31 pytań. Finaliści musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat wszystkich trzech powstań śląskich.
Uczestnicy oceniali test jako trudny, na poziomie szkoły wyższej, bardzo szczegółowy, przerażała ich ilość nazwisk, adresów, które dawno się zmieniły, fotografii nie istniejących już budynków. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej nikt nie był pewien zwycięstwa.
Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pisali ten sam test. Żadnemu z uczestników nie udało się zdobyć maksymalnej liczby punktów.
- Poziom wiedzy był wysoki. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. W teście można było uzyskać maksymalnie 80 pkt. Zwycięzcy zebrali 67 pkt ( w kategorii gimnazjalistów) i 75 pkt (szkoły ponadgimnazjalne). - powiedział dr Paweł Matyszkiewicz z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Katowicach.
Zwycięzcy dostali laptopy.
Naszemu uczniowi nie udało się zająć pierwszego miejsca, jednak tytuł FINALISTY Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Historycznej „Powstania Śląskie1919-1921” dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego jest dużym osiągnięciem. Gratulujemy!
I .Szewczyk