Trudno bez skrzydeł orła udawać …
Na stronie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie, kierowanym przez Panią Krystynę Fuławkę można przeczytać słowa Hymnu Niepełnoprawnych:
„…Niepełnosprawni - normalna sprawa!
Te słowa mocno zapadają w pamięci. Tak mocno, jak spotkania z Panią Krystyną i Jej relacje z osobami niepełnosprawnymi. Nie inaczej było w czwartkowe popołudnie 19 stycznia br, podczas spotkania w Urzędzie Gminy. Pani Krystyna jest osobą o niesłychanej energii, którą można słuchać godzinami i która potrafi zarazić otoczenie pasją działania.
Pszczyńskie Koło PSOUU prowadzi dwie placówki: Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczy oraz Świetlicę Terapeutyczną. Placówki te otaczają wszechstronną specjalistyczną pomocą dzieci, młodzież i osoby dorosłe ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Z usług tych placówek korzystają również osoby mieszkające w Goczałkowicach-Zdroju. Sztandarowe przedsięwzięcie Koła czyli Dom Kulejących Aniołów w Piasku, w którym osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać z opieki od najmłodszych lat po późną starość, jest w stanie surowym zamkniętym. W najbliższych miesiącach będą wykonywane prace elektryczno-instalacyjne, wodno-kanalizacyjne oraz wykończeniowe.
W grudniu ubiegłego roku w Kościele Parafialnym w Goczałkowicach przeprowadzono zbiórkę publiczną na budowę Domu. Uzbierano 13.308 zł.
W trakcie styczniowego spotkania Pani Fuławka przedstawiła informację na temat postępu prac przy budowie Domu. Jednakże sprawą, która wywołała dyskusję, a która poruszyła wszystkich obecnych była aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych (chodzi o osoby z upośledzeniem umysłowym) na otwartym rynku pracy oraz konieczność spojrzenia na potrzeby osób niepełnosprawnych w sposób kompleksowy, w aspekcie całego życia.
Po wysłuchaniu relacji osób działających w różnych organizacjach i różnych placówkach, które codziennie mają kontakt z niepełnosprawnymi konieczne wydaje się wprowadzenie takich rozwiązań systemowych i stworzenie takich uwarunkowań prawnych, które pozwolą na opracowywanie i realizację indywidualnych programów wspomagania przez całe życie. Celem tych programów byłoby umożliwienie konkretnej osobie niepełnosprawnej, w tym osobie z upośledzeniem umysłowym funkcjonowania w społeczeństwie poprzez zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, leczenie, terapię, rehabilitację, wychowanie i edukację oraz opiekę, przełamywanie różnorakich barier społecznych, wszechstronną pomoc rodzinie oraz aktywizację zawodową. Te uwagi i postulaty zostaną przedstawione przez Wójta Gminy - Gabrielę Plachę na najbliższym Konwencie Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego.
Maria Ożarowska