Obowiązki właścicieli zwierząt
Przysłowie mówi, że „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”, ale czy człowiek odwzajemnia się tym samym swojemu czworonogowi?
Obowiązujące od 1 stycznia 2012 r. przepisy ustawy o ochronie zwierząt nałożyły na właścicieli zwierząt domowych i gospodarskich wiele nowych obowiązków.
Właściciel zwierząt winien:
- zapewnić im pomieszczenia chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody,
- zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry,
- zabrania puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna (zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście).
Ustawa o ochronie zwierząt oraz Kodeks wykroczeń wyraźnie określają, iż za zachowanie psa odpowiada jego właściciel. Za niewłaściwą opiekę nad swoim czworonogiem można zostać ukaranym karą grzywny do 250 zł. A jak wyliczyć szkody wyrządzone przez psa w wyniku
pogryzienia? Czy puszczając swojego czworonoga bezpańsko na ulicę zdajemy sobie z tego sprawę?
Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie jest jednym z podstawowych zadań własnych Gminy. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt bezdomnymi zwierzętami są „zwierzęta domowe lub gospodarskie, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia ich właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawały”. Bezpańskie psy to często zwierzaki porzucone, gdy właścicielowi znudziły się obowiązki lub pochodzące z hodowli. Biegające luzem i głodne zaczynają szukać pożywienia.
Ustawa nałożyła na Gminy obowiązek corocznego określania „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój”. Gminny program musi obejmować kwestie dotyczące zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opieki nad wolno żyjącymi kotami, procedury odławiania bezdomnych zwierząt, a także obligatoryjnej sterylizacji albo kastracji zwierząt przebywających w schroniskach. Program musi też przewidywać sposób zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz powinien wskazywać gospodarstwo rolne w którym są miejsca dla zwierząt gospodarskich odebranych ich właścicielom decyzją Wójta Gminy. W chwili obecnej projekt „programu” został przesłany zgodnie z ustawą do zaopiniowania powiatowemu lekarzowi weterynarii, organizacji społecznej oraz kołu łowieckiemu.
Ale czy wszystkie biegające po Goczałkowicach-Zdroju pieski są bezpańskie? Niestety nie. W zdecydowanej większości mają one właścicieli, którzy nie zdają sobie sprawy z tego co robi ich piesek i gdzie się podziewa.
Na terenie naszej Gminy mamy dzielnicowych, którzy są naszym sprzymierzeńcem w walce z psami wałęsającymi się po naszej miejscowości, stanowiącymi zagrożenie dla nas i dla naszych najbliższych. To oni są upoważnieni do wejścia na teren nieruchomości, do sprawdzenia warunków w jakich żyje pies i do ukarania właściciela psa biegającego bezpańsko po terenie naszej miejscowości.
Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii !
Nr telefonów pod które można dzwonić w sprawie zwierząt:
32 / 736 24 54 – Urząd Gminy
32 / 210 70 55 – Dzielnicowi (ul. Uzdrowiskowa 61).
Opracowała:
Krystyna Gimel