Czy powstanie stacja bazowa telefonii komórkowej?
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. od wielu miesięcy zabiega o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Borowinowej.
W ubiegłym roku Wojewoda Śląski wskutek odwołań mieszkańców oraz Gminy uchylił w całości decyzję Starosty Pszczyńskiego z dnia 19.07.2011r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę tej stacji, i zobowiązał Starostę jako organ I instancji do ponownego rozpatrzenia sprawy. Ostatecznie sprawa zakończyła się wydaniem decyzji odmownej. Jednakże takie zakończenie sprawy nie zraziło inwestora, który w styczniu br. ponownie wystąpił do Starostwa o zatwierdzenie projektu budowlanego i wydanie pozwolenia na budowę. Ponowny wniosek nie zawiera braków i usterek, które stanowiły podstawę decyzji odmownej i jest aktualnie rozpatrywany.
Gmina Goczałkowice-Zdrój jako jednostka o statusie uzdrowiska od początku negatywnie odnosiła się do zamiaru budowy stacji bazowej w tej lokalizacji. W odwołaniach podnoszono kwestie ochrony środowiska, uzdrowiskowy charakter miejscowości, oddziaływanie na sąsiednie nieruchomości, bliskie sąsiedztwo strefy „A” ochrony uzdrowiskowej, zagrożenia dla funkcjonowania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, konieczność opracowania raportów oddziaływania na środowisko oraz względy społeczne. Ustawa z dnia 28 lipca 2005r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych ( Dz. U. Nr 167, poz. 1399 )
wprowadziła szereg zakazów obowiązujących w poszczególnych strefach ochrony uzdrowiskowej (trzy rodzaje stref, oznaczone literami "A", "B" i "C".) W 2011r. ustawa została znowelizowana. Zakaz budowy stacji bazowych telefonii ruchomej, stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych, stacji radiolokacyjnych i innych emitujących fale elektromagnetyczne, z wyłączeniem urządzeń łączności na potrzeby służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa dotyczy strefy „A”. W strefie „B” zabrania się m.in.:
„budowy urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, będących przedsięwzięciami mogącymi zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.), oddziałujących na strefę "A" ochrony uzdrowiskowej polami elektromagnetycznymi o poziomach wyższych niż dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych…”
Planowana przez firmę budowa stacji bazowej telefonii komórkowej nr BTS - 0653.01 przy ul. Borowinowej znajduje się w strefie „B”, w odległości ok. 150 m od strefy „A”, w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Ten fakt w opinii gminy stanowi ogromne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i dla statusu gminy jako miejscowości uzdrowiskowej. Dają temu wyraz dyrektorzy zakładów leczniczych występując do Gminy z interwencjami i domagając się podjęcia działań. Działania Dyrektorów: Wojewódzkiego Ośrodka Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego oraz Zespołu Sanatoryjno-Szpitalnego Rehabilitacji Narządu Ruchu „GWAREK” wspiera Naczelny Lekarz Uzdrowiska powołany przez Wojewodę Śląskiego w Katowicach. Sprawą zainteresowano wojewódzkiego konsultanta ds. balneologii i medycyny fizykalnej prof. dr hab. Aleksandra Sieronia z Kliniki Balneologii w Bytomiu. Mając to wszystko na względzie, jak również napięcia społeczne i obawy Mieszkańców o zdrowie i życie, a także ewentualny wpływ inwestycji na obniżenie wartości rynkowej nieruchomości położonych w granicach obszaru oddziaływania stacji, gmina wystąpiła do Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. w Warszawie z propozycją zmiany lokalizacji inwestycji. W ofercie współpracy wskazano działki gminne położone w północnej części Goczałkowic-Zdroju, z dala od skupisk budynków mieszkalnych, w strefie „C” ochrony uzdrowiskowej. Obecnie oczekuje się na odpowiedź.
Maria Ożarowska