PROGRAM OPIEKI NAD BEZDOMNYMI ZWIERZĘTAMI na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój w roku 2012
Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy, w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, do zadań własnych Gminy. Obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na Gminy obowiązek corocznego określania, w drodze uchwały, Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Gminny Program musi obejmować kwestie dotyczące: zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opieki nad wolno żyjącymi kotami (w tym ich dokarmiania), procedury odławiania zwierząt a także obligatoryjnej sterylizacji albo kastracji zwierząt przebywających w schroniskach. Program musi również przewidywać sposób zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, zapewnienie opieki nad zwierzami gospodarskimi odebranymi ich właścicielom decyzją Wójta Gminy oraz obejmować plan znakowania zwierząt.
Priorytetem tego Programu jest zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku. W roku 2012 bezdomne zwierzęta z terenu Gminy Goczałkowice-Zdrój będą umieszczane w schronisku dla bezdomnych zwierząt przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej z Rybnika, które będzie również odławiało zwierzęta oraz przeprowadzało obligatoryjną kastrację i sterylizację zwierząt przebywających w schronisku. Zobowiązało się ono również do poszukiwania nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt. Przed podpisaniem umowy z tym schroniskiem zwrócono się z zapytaniem do wszystkich okolicznych schronisk: czy są zainteresowane przyjęciem bezdomnych zwierząt z Naszej Gminy. Niestety jedynym, które zgodziło się na zajęcie się bezdomnymi zwierzętami jest w/w schronisko przy RSP w Rybniku. Procedura wygląda tak jak do tej pory: mieszkańcy zgłaszają fakt biegającego bezdomnego zwierzęcia w Gminie (tel. 32/736 24 54), która następnie zgłasza ten fakt do schroniska, które podejmuje działanie (zwyczajowo przyjęto, że zwierzę błąkające się bezpańsko, aby nie uciekło, zostaje „przymknięte” do czasu przyjazdu przedstawiciela schroniska).
Na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój do tej pory nie wystąpił problem wolno żyjących kotów, ani niewłaściwej opieki nad zwierzętami gospodarskimi, dlatego niniejszy Program poświęca im mniej miejsca. Nie zmienia to faktu, że jeśli taki problem wystąpi zostanie on rozwiązany.
Program przewiduje zapewnienie opieki nad zwierzętami gospodarskimi odebranymi ich właścicielom decyzją Wójta Gminy Goczałkowice-Zdrój poprzez umieszczenie ich w Przystani OCALENIE w Ćwiklicach (prowadzonej przez Pana Dominika NAWA) przy Komitecie Pomocy dla Zwierząt. Jest to jedyne miejsce, które zgodziło się przyjąć te zwierzęta.
Zapewnienie zwierzętom opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt przez miejscowych weterynarzy okazało się kolejnym do problemem, ponieważ nie każda przychodnia weterynaryjna prowadzi swoją działalność całodobowo. Zgodę na w/w usługi wyraziła jedynie Przychodnia Weterynaryjna z Pszczyny - Lekarz weterynarii Leszek Szczepańczyk. Oznacza to, że w razie zaistnienia sytuacji, w której w wyniku wypadku drogowego na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój zostanie poszkodowane zwierzę, należy niezwłocznie powiadomić Komendę Powiatową Policji w Pszczynie, na polecenie której Pan Leszek Szczepańczyk podejmie stosowne działanie.
Opracowała:
Krystyna Gimel