Dokonano oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w rejonie Rontoka
W dniu 28 marca 2012r. pracownicy Urzędu Gminy przeprowadzili oględziny urządzeń przeciwpowodziowych w rejonie stawu RONTOK i dokonali oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie. Pierwszą rzeczą, na która zwrócili uwagę jest bardzo zły stan międzywala Wisły.
Międzywale jest gęsto porośnięte różnymi gatunkami drzew i krzewów (samosiejki). Roślinność ta utrudnia swobodny przepływ wody i powoduje szybsze napełnianie niecki.
W ubiegłym roku, jak również w styczniu 2012r. Urząd Gminy wystąpił do administratora terenu czyli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach z wnioskiem o doprowadzenie międzywala do odpowiedniego stanu i wycinkę zbędnej roślinności. Kilka dni temu Zastępca Dyrektora poinformował gminę, że w bieżącym roku zostanie wykonana inwentaryzacja drzew, a następnie zostanie złożony do Urzędu Gminy wniosek o wydanie zezwolenia na ich wycinkę. RZGW planuje wykonać prace po uzyskaniu decyzji zezwalającej tj. w 2013r. Ta odpowiedź nie zadawala władz gminy. Będą ponowne wystąpienia o przyspieszenie prac.
Kolejne newralgiczne miejsca na mapie zagrożenia powodziowego w okolicach Rontoka to: śluza oraz potok bez nazwy, w rejonie ul. Dębowej, ul. Stawowej i złoża borowiny. Śluza wałowa nosi ślady konserwacji, jednakże wymaga dalszych napraw. Wysoki poziom wody w w/w potoku, na dzień oględzin, to w dużej mierze „zasługa” bobrów, które budują kaskadowo tamy na rowach odwadniających. W wyniku oględzin stwierdzono działalność bobrów na coraz większej powierzchni; złoże borowiny było w dużej części zalane. Skutkiem tego można spodziewać się dalszych strat w drzewostanie. Dla okolicznych mieszkańców oznacza to większe zagrożenia podtopieniami.
Poziom wody w stawie Rontok, w dniu oględzin był niski. Na wale przeciwpowodziowym stawu Rontok, na odcinku pomiędzy przepompowniami wszystkie drzewa zostały wycięte. Wylot przepompowni wód powodziowych został naprawiony. Poziom wody w Potoku Goczałkowickim, u ujścia do Rontoka był niski.
Od tego roku, niezależnie od innych organów i jednostek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i stan urządzeń przeciwpowodziowych, Urząd Gminy przynajmniej dwukrotnie w ciągu roku tj. wiosną i jesienią, będzie dokonywał ich przeglądów we własnym zakresie. Wyniki przeglądu będą podstawą do dalszych działań.
Maria Ożarowska