Segregujmy śmieci!!!
Segregacja odpadów komunalnych (śmieci wytworzone w domach) to zbieranie odpadów do specjalnie oznakowanych pojemników (worków) z podziałem na rodzaj materiałów (surowców) z jakiego zostały wyprodukowane.
Segregacja u źródła to selekcja odpadów prowadzona w miejscu naszych, gospodarstw domowych. To także jedna z metod ograniczenia ilości odpadów podlegających utylizacji (np. składowaniu) przez odzysk surowców nadających się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów (recykling).
Czy istnieją jakieś wymierne korzyści dla osób segregujących śmieci, poza czystym sumieniemi świadomością, że przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego?
Po pierwsze, ten, kto segreguje śmieci, mniej płaci za ich wywóz. To zasada obowiązująca nawet przed wejściem w życie nowej ustawy o czystości i porządku w gminach. Po wejściu w życie nowej tzw. ustawy śmieciowej firmę odbierającą odpady wyłoni w formie przetargu gmina. I to gmina zadba o to, aby mieszkańcy, którzy segregują śmieci płacili mniejszą opłatę.
Niższa opłata za posegregowane śmieci jest logiczna, bo przyczynia się do zmniejszenia objętość odpadów nie segregowanych, a co za tym idzie, automatycznie zmniejsza się koszt ich wywozu.
Po drugie, segregując odpady, żyjemy w czystszym środowisku. I to nie jest jedynie sprawa zalegających odpadów czy dzikich wysypisk śmieci. Rosnące góry śmieci to przykry widok. Odczuć możemy natomiast, że dzięki segregacji powietrze jest czystsze.
Dlaczego?
Ponieważ wytwarzanie szkła ze stłuczki szklanej wymaga mniejszych nakładów energii.
Piękniejsze są lasy, bo mniej drzew jest wycinanych, jeżeli część papieru wyprodukujemy
z makulatury. Zdrowsza jest gleba, bo jeśli mniej odpadów rozkłada się (często latami) na wysypiskach, to mniej trujących związków przedostaje się do ekosystemu.
Każdy, kto segreguje odpady, przyczynia się także do tego, że nasze surowce naturalne tak szybko się nie wyczerpią, bo dzięki ponownemu wykorzystaniu surowca pochodzącego z odpadów, zasoby pierwotne są mniej eksploatowane i tym samym wystarczą ludzkości na dłużej. Koszty produkcji rzeczy powstających z odpadów są niższe, bo pomniejszone są o wysokie koszty wydobycia surowców naturalnych. Pewnie, że wszystkiego z odpadów nie da się wyprodukować. Ale można jednak wiele.
Jak skutecznie segregować odpady?
Obecne technologie nie pozwalają na odzysk lub przetworzenie wszystkich rodzajów odpadów. Ważne jest więc, by w pojemnikach i workach do segregacji znalazły się odpady, które można poddać recyklingowi.
Papier – co wrzucać: gazety, książki, zeszyty, opakowania papierowe, tekturę.
Czego nie wrzucać: papierowych wkładów wodoodpornych, tapet, kalek
i papierów przebitkowych, zatłuszczonych papierów, np. po maśle, kartonów.
Szkło - co wrzucać: butelki, słoiki, szklanki, stłuczkę szklaną bez metalu i tworzyw sztucznych.
Czego nie wrzucać: zakrętek, przykrywek, kapsli i korków, ceramiki, porcelany, naczyń żaroodpornych, luster, żarówek, szkła okiennego, lamp neonowych i halogenowych.
Metal - co wrzucać: puszki po produktach spożywczych (po konserwach, napojach)
Czego nie wrzucać: opakowań aluminiowych połączonych z papierem lub z innymi metalami czy plastikiem.
Tworzywa sztuczne - co wrzucać: butelki po napojach (PET, PE), opakowania z tworzyw sztucznych (PET, PE, PP).
Czego nie wrzucać: butelek po olejach silnikowych i spożywczych, tworzyw piankowych, skrzynek po napojach, artykułów wykonanych z połączenia tworzywa sztucznego z innymi materiałami, opakowań po farbach, substancjach żrących.
Poza odpadami przemysłowymi i komunalnymi wyróżnia się odpady niebezpieczne. Na co dzień w naszych domach mamy również do czynienia z odpadami niebezpiecznymi. Są to: żarówki rtęciowe, halogenowe, neonówki, oleje, smary, baterie, akumulatory, termometry, lekarstwa, lakiery, farby.
Odpady te nie mogą być mieszane z innymi odpadami. Tak mówi prawo.
Obowiązek odzysku z rynku odpadów niebezpiecznych został nałożony na podmioty wprowadzające je na rynek.
Oprac. G.Zipser