Czy będzie zmiana granic strefy "A"?
Od listopada ubiegłego roku trwają prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zgodnie z obowiązująca procedurą, po zakończeniu określonego etapu prac projekt Studium zostanie wyłożony do publicznego wglądu (podobnie jak projekt planu zagospodarowania przestrzennego).
Na dzień dzisiejszy Biuro Rozwoju Regionu – wykonawca Studium, sporządziło wstępne propozycje kierunków zagospodarowania całego obszaru gminy uwzględniając większość złożonych wniosków. Analiza tych wniosków wskazuje na coraz większą tendencję do zmiany przeznaczenia gruntów w kierunku budownictwa mieszkaniowego. Budownictwo mieszkaniowe, według oczekiwań mieszkańców, w świetle złożonych wniosków to jeden z głównych kierunków rozwoju gminy do 2030 roku.
Gmina, jako miejscowość uzdrowiskowa podlega istotnym ograniczeniom, jeżeli chodzi o przeznaczenie gruntów, możliwości inwestowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. W strefie „A” ochrony uzdrowiskowej ( 138 ha) katalog ograniczeń dotyczy również wspomnianego budownictwa mieszkaniowego. W związku z tym, 15 maja 2012r. gmina wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia o opinię w sprawie możliwości zmiany przebiegu granic tej strefy. W piśmie wskazano 4 warianty rozwiązań, różniące się między sobą przebiegiem granic i powierzchnia strefy. W ocenie gminy istniejący teren uzdrowiska posiada istotny, a jeszcze nie w pełni wykorzystany potencjał rozwojowy. Ważne jest również i to, że w ostatnim czasie samorząd województwa śląskiego jako organ założycielski WORR a zarazem właściciel terenów przy DK1 od strony wschodniej, wystawił je do sprzedaży. Stanowisko gminy w sprawie ewentualnej zmiany granic strefy „A” jest podyktowane również tym, że zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i ich organy założycielskie nie wnioskowały o wyznaczenie nowych terenów rozwojowych w Studium.
Z punktu widzenia uwarunkowań lokalnych i przyszłości gminy oraz oczekiwań właścicieli nieruchomości, wskazana zmiana przebiegu strefy „A” to wariant D, który zakłada najmniejszy stopień ingerencji w dotychczasową strefę i zmniejszenie jej powierzchni o kilka hektarów (tj. ok. 3%), przy jednoczesnym zachowaniu parametrów odnoszących się do udziału terenów zieleni. Zmiana strefy „A” wedle tego wariantu odnosi się głównie do terenów na zachód od torów kolejowych, w rejonie Kanaru. Opinia Ministerstwa, na tym etapie prac planistycznych nie jest wiążąca; jest formą konsultacji, konsultacji niezmiernie istotnych z punktu widzenia utrzymania statusu gminy uzdrowiskowej po 31 grudnia 2013 roku czyli po upływie warunkowej decyzji potwierdzającej obecny status miejscowości.
Maria Ożarowska