Rusza rejestracja na bezpłatne badania Nefrotest w Pszczynie Sprawdź, czy masz zdrowe nerki
Już 24 maja 2012 (w czwartek), rozpocznie się rejestracja chętnych na bezpłatne badania wykrywające choroby nerek we wczesnym stadium. W pszczyńskim szpitalu 29 maja br., podczas akcji Nefrotest, będzie można za darmo i bez skierowania zbadać poziom kreatyniny, cholesterolu i glukozy we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.
Nefrotest to ogólnopolska akcja edukacyjno-informacyjna, która ma przekonać Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób jednego z najważniejszych dla człowieka narządów. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpią ponad cztery miliony osób. Większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
Akcję organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (Nefron), zrzeszający większość stacji dializ w Polsce oraz spółka Centrum Dializa, dzierżawca Szpitala w Pszczynie. Kampanię wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP. Nefrotest w Pszczynie objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Andrzej Więcek - Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Paweł Sadza, Starosta Powiatu Pszczyńskiego a także Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Spółka Centrum Dializa, obecny zarządca szpitala w Pszczynie, od 2000 roku zajmuje się prowadzeniem stacji dializ. „W stacjach dializ w całej Polsce, każdego dnia leczymy tysiące osób - nie moglibyśmy tego robić, gdyby ktoś kiedyś nie zdiagnozował u nich choroby. Dlatego gdy pojawił się pomysł, byśmy w Pszczynie zrobili coś specjalnego dla lokalnej społeczności, od razu pomyśleliśmy o nerkach. Wszyscy zarejestrowani chętni z powiatu mogą poddać się szerokim badaniom krwi pomagającym wykryć schorzenia nefrologiczne na wczesnych etapach” – mówi Kamil Rudawiec, dyrektor ds. rozwoju Centrum Dializa, pełniący nadzór nad szpitalem w Pszczynie.
Zarejestruj się telefonicznie
Warunkiem uczestnictwa w akcji jest wcześniejsza rejestracja. Zapisy będą prowadzone 24 i 25 maja w godz. 9:00-16:00 pod dwoma numerami telefonów: 515 656 848 i 515 656 858. Na badanie mogą zgłosić się osoby pełnoletnie. Testu nie trzeba wykonywać na czczo. Przy rejestracji należy obowiązkowo podać numer PESEL. Organizatorzy zamierzają przebadać 500 osób.
Zbadaj się – zadbaj o nerki
Nefrotest organizowany w Pszczynie będzie mieć wyjątkowo szeroki zakres. Spółka Centrum Dializa i Szpital w Pszczynie zapraszają wszystkich chętnych na darmowe badania kreatyniny, cholesterolu i glukozy we krwi oraz na pomiar ciśnienia. Akcja odbędzie się we wtorek, 29 maja, w godz. 08:00-14:00, w izbie przyjęć Szpitala w Pszczynie przy ul. Antesa 11.
„Stężenie kreatyniny we krwi to orientacyjna wartość, która pozwala ocenić skuteczność pracy nerek. Dodatkowo będziemy badać cholesterol i glukozę. A to dlatego, że choroby nerek są często następstwem cukrzycy i otyłości. Chętnym będziemy mierzyć ciśnienie – zbyt wysokie ciśnienie krwi również niszczy nerki.”- tłumaczy lek. Dariusz Klein, kierujący Stacją Dializ NZOZ Centrum Dializa w Pszczynie.
Co 10. Polak chory
„Dzięki takim działaniom, jak Państwa obejmującym też mniejsze miejscowości naszego kraju, wzrasta możliwość wczesnego wykrycia choroby, co daje szanse na jej całkowite wyleczenie” – napisała Pani Anna Komorowska w liście do uczestników i organizatorów akcji „Nefrotest”. W Polsce na nerki chorują 4 miliony osób - większość z nich nie wie o swoim problemie. „Choroby nerek na początkowych etapach dają nikłe i niespecyficzne objawy. Pacjenci nie wiedzą, że chorują właśnie na choroby nefrologiczne i z reguły trafiają do lekarza dopiero, gdy ich nerki są już mocno zniszczone. Większości problemów można jednak uniknąć. Coroczne badania krwi i moczu pozwalają na szybkie wykrycie problemów z układem moczowym. Badań nie trzeba się bać - chorobę wykrytą w okresie bezobjawowym, najczęściej, po rozpoczęciu właściwego leczenia, można powstrzymać" – tłumaczy dr Dariusz Klein, kierujący stacją dializ w Pszczynie. Intencją organizatorów akcji „Nefrotest” jest zwrócenie uwagi Polaków na nerki, których choroby są często niezauważane lub lekceważone, a prowadzą do zatrucia organizmu i uszkadzają prawie wszystkie narządy.
Szczególnie zagrożone chorobami nerek są przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę i nadciśnienie oraz ludzie po 65. roku życia.
Nefrotest - historia kampanii
W 2010 roku, podczas pilotażowej edycji akcji „Nefrotest” w Świebodzinie (województwo lubuskie), przebadano ponad 800 pacjentów – kilkudziesięciu z nich trafiło do dalszej diagnostyki. Łącznie w 2010, 2011 i 2012 roku, w badaniach organizowanych w ramach kampanii „Nefrotest” w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy i Białymstoku wzięło udział ponad 4100 osób. W większości z tych miast wyniki około 10 proc. przebadanych były niezgodne z normami. Dane te potwierdzają statystyki światowe, które mówią, że we współczesnym społeczeństwie jedna dziesiąta populacji może mieć problemy z niewydolnością nerek. Organizatorzy akcji zachęcają, by poprosić o skierowanie na badania wykrywające choroby nerek swojego lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że na wczesnych etapach chorobę można często całkowicie wyleczyć albo znacznie spowolnić jej rozwój. „Życzę, by takie działania jak obecne, doprowadziły do wprowadzenia profilaktycznych badań pod kątem chorób nerek na listę badań obowiązujących w Polsce” - dodaje w swoim liście Pani Anna Komorowska.
* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.