XVII DNI GOCZAŁKOWIC
Tradycja organizowania w naszej miejscowości święta Gminy, w postaci dwudniowych Dni Goczałkowic sięga kilkunastu lat wstecz. Po raz pierwszy w 1995 r. z inicjatywy ówczesnych władz zaaranżowano obchody święta gminy o plenerowym charakterze.
Pomysł ten bardzo szybko pozyskał rzesze zwolenników i na trwałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych. W trakcie minionych siedemnastu lat, na goczałkowickiej scenie wystąpiło wielu znamienitych artystów i zespołów (m.in. Zbigniew Wodecki, Monika Brodka, zespół BRACIA, Krzysztof Krawczyk, Robert Janowski, URSZULA itp.) które zapraszały do wspólnej zabawy zgromadzoną publiczność. Podobnie było w tym roku.
Na przestrzeni 2 i 3 czerwca 2012 r. Gminny Ośrodek Kultury wraz z Gminą Goczałkowice-Zdrój, zaprosiły wszystkich miłośników dobrej zabawy na XVII Dni Goczałkowic, które odbyły się na boisku Ludowego Klubu Sportowego. Warto podkreślić, że tegoroczne przedsięwzięcie było częścią składową i punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu 20-lecia naszej gminy.
Obchody, w sobotnie popołudnie zainaugurował koncert Goczałkowickiej Orkiestry Dętej, która trasą prowadzącą przez deptak uzdrowiskowy donośnie ogłosiła rozpoczęcie dwudniowego święta. Bezpośrednio na scenie głównej wójt gminy – Gabriela Placha oraz dyrektor GOK – Zofia Szołdra, oficjalnie oznajmiły otwarcie XVII Dni Goczałkowic, zapowiadając jednocześnie pierwszy punkt programu - prezentację twórczości artystycznej dzieci i młodzieży lokalnych placówek oświatowych (szkoły podstawowej nr 1, gimnazjum) oraz uczestników warsztatów tanecznych i muzycznych Gminnego Ośrodka Kultury. O godz. 15.15, na scenie odbyło się podsumowanie oraz wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Portret Mojej Mamy” (łącznie wręczono pięć nagród głównych i 10 wyróżnień). Kilkanaście minut później konferansjer – Wojciech Lala zaprosił widownię na „Goczałkowickie Spotkanie z Folklorem”. W ramach powyższego projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej na scenie zaprezentowały się: Zespół Regionalny, działający przy SP nr 1 Zespół Folklorystyczny „Małe Jankowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Przygoda” z Rybnika, Zespół Śpiewaczy „Mizerowianki” oraz nieoceniony Zespoł Folklorystyczny„Goczałkowice”, który swym występem zamknęły blok ludowy.
Następną pozycją programu obchodów była „Biesiada Regionalna” – autorskie przedsięwzięcie miejscowego chóru parafialnego Semper Communio (pod batutą Edyty Wrony), Zespołu Folklorystycznego Goczałkowickie (pod kierownictwem Grzegorza Kotasa), Goczałkowickiej Orkiestry Dętej (pod kierownictwem Grzegorza Paszka) oraz zespołu instrumentalnego Art Music Trio. Po namiotem, rozstawionym na murawie boiska rozbrzmiewały dźwięki tak popularnych utworów jak: „Gdybym Miał Gitarę”, „My Cyganie”, „Ukraina”, „Hej Bystra Woda”, „Hej Góral Jo Se Góral” itp., które porwały „gości” do śpiewu i wspólnej zabawy.
W trakcie trwania „biesiady”, do koncertu przygotowywała się gwiazda wieczoru. Punktualnie, a godz. 20.00 utworem „Jesteś szalona” swój występ rozpoczął najpopularniejszy w Polsce zespół disco polo – BOYS, który przed sceną zgromadził niezwykle liczną (jak na goczałkowickie realia) widownię. Ostatnim punktem sobotniego programu był popis umiejętności muzycznych kobiórskiego zespołu STREFA, na czele z wokalistą - Mirkiem Lazarkiem.
Drugi dzień jubileuszu naszej gminy rozpoczął się o godz. 13.00 paradą grupy mażoretek (w asyście orkiestry dętej) z oddalonych o kilkanaście kilometrów od Bielska-Białej Hecznarowic. O godz. 14.00 wszystkie dzieci zaproszono do udziału w artystycznym projekcie teatru „Małej Sceny” z Krakowa – „Właśnie leci show dla dzieci”. Tuż za nimi, w największych hitach legendarnej grupy Bon Jovi (debiutujący po raz drugi na dużej scenie) zaprezentował się zespół John Bovi Cover Band z Jastrzębia-Zdroju. Kolejnym punktem niedzielnego święta był popis znanego z takich skeczy jak: „Nauka jazdy”, „W szkole”, „Dentysta”, laureata licznych nagród na przeglądach i festiwalach kabaretu SMILE. O godz. 17.00 na scenie wystąpił zespół AVOCADO – znany szerszej widowni z udziału w pierwszej edycji muzycznego show „X FACTOR”. Członkowie grupy, to pięciu facetów o różnych temperamentach, zainteresowaniach i pomysłach, których łączy jedno – miłość do muzyki a cappella.
Po godz. 18.00, dyrektor GOK ogłosiła podsumowanie 5 już edycji „Goczałkowickich Potyczek Rodzinnych” – interdyscyplinarnej zabawy dla całych rodzin. Tegoroczna edycja, pod honorowym patronatem Małgorzaty Handzlik – poseł do parlamentu europejskiego była związana z jubileuszem 20-lecia gminy oraz Euro 2012. W ostatecznym rozrachunku, po podsumowaniu punktacji tytuł Super Rodziny wywalczyła rodzina Hanke, a nagrodę główną, ufundowaną przez firmę PROSEAT wylosowała rodzina Pająk.
Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia obchodów święta Gminy Goczałkowice był występ zespołu FUTURE FOLK, ale za nim zakopiańska grupa na dobre opanowała scenę swoje „pięć minut” na porwanie goczałkowickiej publiczności otrzymała „Katowicka 16 Piotra Kupichy” – laureaci pierwszej edycji programu „Bitwa na głosy”, którzy zaprezentowali największe hity jakie wykonywali w telewizyjnym widowisku.
Wraz z zakończeniem występu młodych artystów, przed zniecierpliwioną widownią, w asyście wiwatów i oklasków pojawili się długo oczekiwani: góral „pełną gębą” - Stanisław Karpiel Bułecka (bratanek „tego” Bułecki), charyzmatyczny skrzypek – Szymon Chyc – Magdzin oraz Matt Kowalsky – wybitny DJ, DVJ, kompozytor i reżyser dźwięku, którzy wspólnie tworzą zespół łączący muzykę taneczną z góralszczyzną – FUTURE FOLK (tych, którzy opuścili ten porywający koncert odsyłam do „dobrych” sklepów muzycznych po ich debiutancki album).
Niedzielny program XVII Dni Goczałkowic zakończył koncert jednego z najpopularniejszych w naszej miejscowości i całym powiecie zespołu do „tańca i różańca” – ALIBI, który zaprosił do wspólnej zabawy tanecznej wytrwałych fanów imprez plenerowych, zamykając tym samym kolejną kartę w kulturalnym kalendarzu imprez GOK.
Głównym obchodom święta naszej gminy (odbywającym się na scenie) towarzyszyły dodatkowe atrakcje: stoiska gastronomiczne, stoisko „Fizyka jest OK.” goczałkowickiego gimnazjum, wystawa prac podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej, stoisko Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska” oraz niezwykle widowiskowe wesołe miasteczko.
W przyszłym roku zapraszamy Państwa do udziału w jubileuszowych, XVIII Dniach Goczałkowic. Wielkimi krokami zbliżamy się do pełnoletniości!!!
Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli organizację XVII obchodów Dni Goczałkowic, a byli to:
- Bank Spółdzielczy w Pszczynie,
- Bank Spółdzielczy w Tychach,
- Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe
- Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA”,
- Firma PROSEAT,
- Centrum Filmowe HELIOS w Bielsku-Białej,
- Muzeum Zamkowe w Pszczynie,
- Zespół Sanatoryjno-Szpitalny GWAREK,
- Gospodarstwo Szkółkarskie KAPIAS,
- „Willa ANNA”,
- Restauracja PROMENADA,
- Restauracja MAJA,
- Firma NOVATOR Adam Mrzyk,
- Hurtownia TESSA,
- Państwo Leokadia i Gustaw Biały,
- Specjalistyczne Gospodarstwo Ogrodnicze DZIDA,
- „J&T Partner” s.c. Janusz i Tadeusz Lazarkek,
- Instalatorstwo Elektryczne „WRONA”,
- Firmia DĄBEK,
- KANCELARIA Szema, Smolarczyk.