Pomoc dla poszkodowanych
Wszelka pomoc doraźna dla osób poszkodowanych wyniku gradobicia jest prowadzona za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej. Koordynacją pomocy zajmuje się Kierownik Ośrodka Pani Joanna Kotas.
Warunki i tryb udzielania pomocy z budżetu państwa osobom i rodzinom poszkodowanym w wyniku katastrof naturalnych określone zostały w piśmie sygn. BUSKŻ.5941–3–1/10 z dnia 30 kwietnia 2010 r. p. Tomasza Siemoniaka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zawierającym "Zasady udzielania pomocy finansowej z budżetu państwa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych".
Przy przyznawaniu środków na ten cel przestrzegane są następujące zasady:
- wydatki przeznaczone są na pomoc dla osób lub rodzin, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne.
- środki są wypłacane w formie zasiłku celowego – na podstawie art. 40 ustawy o pomocy społecznej.
- w przypadku, gdy w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu prowadzonych jest faktycznie kilka gospodarstw domowych przez poszczególne rodziny lub osoby, pomocą może być objęta każda z nich.
- podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez gminny (miejski) ośrodek pomocy społecznej.
- przy określaniu wysokości zasiłku należy brać pod uwagę m.in.:
a) możliwości funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym);
b) prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakich trzeba pilnie dokonać, by móc zaspokajać niezbędne potrzeby bytowe;
c) rzeczywiste straty w gospodarstwie domowym (podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, żywność i dostęp do wody pitnej).