O opiece nad dzieckiem do lat 3
W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która określa warunki organizowania i funkcjonowania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi w tym przedziale wiekowym.
Wedle ustawy opieka nad dziećmi może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, może tez być sprawowana przez dziennego opiekuna lub nianię. Żłobki i kluby dziecięce mogą być tworzone i prowadzone przez gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Żłobkiem lub klubem dziecięcym jest placówka, która zapewnia dziecku opiekę w warunkach bytowych zbliżonych do domowych, gwarantuje opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną (przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji), a także prowadzi zajęcia opiekuńczo-wychowawcze uwzględniające etap rozwoju dziecka. Prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, prowadzonego przez Wójta Gminy. Warunki przyjęcia dzieci do placówki określa w statucie podmiot, który ją utworzył. Godziny pracy żłobka lub klubu dziecięcego są ustalane z uwzględnieniem opinii rodziców w regulaminie organizacyjnym. Ustawa określa również kwalifikacje, które musi posiadać opiekun, a także dopuszcza udział wolontariuszy w zapewnieniu opieki nad dziećmi przebywającymi w żłobku lub klubie dziecięcym. W przypadku klubów dziecięcych dopuszczone jest także uczestnictwo rodziców w zajęciach. Zarówno w żłobku jak i klubie dziecięcym, jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, za wyjątkiem sytuacji, gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki, kiedy dopuszczalna jest opieka nad maksymalnie pięciorgiem dzieci. Z kolei rodzice są zobowiązani do ponoszenia opłat za pobyt oraz wyżywienie dzieci w żłobku lub klubie dziecięcym.
W ostatnich tygodniach w Goczałkowicach-Zdroju obserwuje się zainteresowanie tą formą działalności. Z wnioskiem o wpis do rejestru wystąpiły Siostry Salwatorianki, które dziećmi opiekują się od lat lecz obecnie pragną sformalizować tę formę apostolatu. Z zapytaniem o sprawy formalne i warunki wystąpiła także osoba fizyczna, która zamierza w bieżącym roku rozpocząć budowę obiektu usługowego z przeznaczeniem części pomieszczeń na potrzeby żłobka, a w przyszłości prowadzić żłobek dla ok. 30 dzieci.
Żłobki i kluby dziecięce mogą być dotowane z budżetu Gminy. Kwestie te reguluje art. 60 ustawy. Wysokość i zasady ustalania dotacji z budżetu gminy określa Rada Gminy w drodze uchwały. W odróżnieniu od przedszkoli niepublicznych podjęcie takiej uchwały nie jest obligatoryjne, co oznacza, że gmina może określić warunki, których spełnienie jest konieczne do otrzymania dotacji. Ze względu na zainteresowanie prowadzeniem żłobka podjęto działania w celu opracowania i przygotowania projektu uchwały w tej sprawie. Projekt zostanie przedłożony pod obrady Rady Gminy w listopadzie br. Z kolei mając na względzie potrzeby środowiska i możliwości żłobka prowadzonego przez Siostry można przypuszczać, że w Goczałkowicach jest miejsce dla obu placówek. Obie placówki będą mogły działać niezależnie od siebie nie stwarzając sobie wzajemnie konkurencji.
Maria Ożarowska