Zegar słoneczny w uzdrowisku
Zegar słoneczny to nowa i nietypowa atrakcja turystyczna Goczałkowic. Można go podziwiać w Parku Zdrojowym, w sąsiedztwie pawilonu sanatoryjnego Azalia. I koniecznie trzeba sprawdzić jak działa. Goczałkowicki zegar nie ma napędu ani wskazówek.
Za pomocą tego zegara czas odczytuje się wykorzystując ruch obrotowy Ziemi i cień człowieka rzucany na tarczę zegarową. Najważniejsze przy tym jest ustawienie stóp we właściwym punkcie na figurze umieszczonej w centralnej części zegara, przypominającej zdeformowaną ośemkę.
Zegar został zaprojektowany na zlecenie gminy przez Pana Marka Szymochę z miejscowości Smolnica k/Gliwic. Jest to tzw. zegar analematyczny. Jego nazwa pochodzi od krzywej w kształcie ósemki, która nazywa się analemmą, znajdującej się na tarczy zegara. Na obwodzie ósemki wpisano daty w odstępie co 10 dni. Funkcję gnomonu (wskazówki) spełnia stojący w odpowiednim miejscu człowiek, którego cień wskazuje godzinę.
Goczałkowicki zegar został wykonany z kamiennych płytek granitowych wpisanych w elipsę oraz płyty centralnej ze wspomnianą analemmą. Płytki pełnią rolę znaczników godzinowych. Większe płytki oznaczają godziny. Wyskalowano je w czasie letnim (większe cyfry) oraz w czasie zimowym (mniejsze cyfry). Pomiędzy znacznikami godzinowymi znajdują się mniejsze płytki, które oznaczają pół-godziny.
Obok zegara, za kilka dni pojawi się tablica z informacjami o tym, jak odczytać godzinę, jak odczytać czas wschodu i zachodu, jak wyznaczyć miejsca wschodu i zachodu słońca na horyzoncie.
Zegary słoneczne nie są zbyt dokładne i nie działają, gdy nie ma słońca. Ale są najbardziej naturalnym sposobem pomiaru czasu. I mają niepowtarzalny urok - człowiek pełniący rolę wskazówki staje się częścią olbrzymiej machiny, w której jego cień wskazujący godzinę połączony jest promieniami światła ze Słońcem o średnicy 1,4 mln km, odległym o 150 mln km od Ziemi.
- Czas - o zegarze słów kilka
- Analemma
- Jak odczytać godziny
- Jak odczytać wschody i zachody słońca
- Dla dociekliwych
- Tablica informacyjna
Maria Ożarowska