"Kultura u bram Europy"…
To tytuł międzynarodowego programu wymiany młodzieży, do którego Gimnazjum w Goczałkowicach – Zdroju zostało zaproszone przez zaprzyjaźnioną szkołę z węgierskiej Parasznyi.
DWA ETAPY PROJEKTU – DWIE WIZYTY PARTNERSKIE
W dniach 9 – 13 czerwca grupa piętnastu gimnazjalistów pod opieką pani Danieli Koczy, pani Agnieszki Niwińskiej i pani Anny Kołacińskiej przebywała z wizytą na Węgrzech. Na tydzień uczniowie mogli zapomnieć o szkole, książkach, pisaniu kartkówek i odpowiedziach ustnych, realizując główne założenie projektu – wymianę doświadczeń oraz poglądów na temat szeroko rozumianej kultury. Nie zabrakło więc zajęć artystycznych i sportowych, a rozwijaniu kultury słowa służyły panele dyskusyjne organizowane każdego dnia. Pełni optymizmu i pomysłów wróciliśmy do Polski i pomimo, iż dla naszych uczniów kończył się rok szkolny, rozpoczęliśmy intensywne przygotowania wrześniowej rewizyty.
WELCOME TO POLAND…
…głosił transparent, który zawisł 8. września na drzwiach gimnazjum. Już od rana nerwowo oczekiwaliśmy na naszych węgierskich gości, więc gdy tylko przybyli, polskim zwyczajem powitaliśmy ich narodowym owocem Polaków – jabłkiem z symbolem integracji – flagami Polski i Węgier.
Na ten dzień grupa projektowa przygotowała spotkanie międzynarodowe, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły. Pani Dyrektor powitała delegację węgierską oraz przedstawiła przygotowany plan ich trzydniowej wizyty. W imieniu społeczności szkolnej wyraziła nadzieję, że czas spędzony w Polsce będzie źródłem niezapomnianych wrażeń. W trakcie programu zaprezentowano relację z czerwcowego pobytu gimnazjalistów na Węgrzech. Nasi goście przedstawili informacje o miejscu, w którym mieszkają. Najwięcej emocji wzbudziła muzyczna oprawa wydarzenia, o którą zadbała pani Gabriela Wrzoł – nauczyciel muzyki. Z pomocą absolwentów gimnazjum oraz grupy tanecznej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach, uczniowie gimnazjum rozśpiewali i roztańczyli tłum zebranych. Wspólnym układem tanecznym zakończona została wizyta Węgrów w szkole.
DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!
Planując program wizyty, jako szkoła kierowaliśmy się nadrzędnym celem – pokazać Węgrom kulturę u bram naszej Małej Europy – Goczałkowic. Bogaty wachlarz atrakcji lokalnych sprawił, iż wiele z tego, co chcieliśmy pokazać, po prostu nie zmieściło się w programie pobytu. Na prośbę strony węgierskiej, w drugim dniu wizyty, odwiedziliśmy kopalnię soli w Wieliczce, z której udaliśmy się na krótki spacer po krakowskim rynku.
Tym, co wzbudzało szczególne zainteresowanie wśród młodzieży węgierskiej była możliwość korzystania z zaplecza sportowego naszej szkoły. Bezkonkurencyjny okazał się basen, o który Węgrzy dopytywali każdego dnia. Z zazdrością słuchali opowieści gimnazjalistów o lekcjach wychowania fizycznego, które odbywają się na pływalni.
Spacery w kompleksie ogrodów Państwa Kapiasów były czasem błogiego leniuchowania, możliwością „złapania oddechu” w napiętym programie dnia.
SPOTKANIE Z DAISY
Ogromne wrażenie wśród Węgrów wywołała wizyta w pszczyńskim zamku. Historię jego mieszkańców odsłoniła przed gośćmi Pani Beata Smolarek – Dyrektor Gimnazjum. Najczęściej pojawiającym się pytaniem było oczywiście to dotyczące tajemniczych kapci
Ostatnim etapem projektu była wizyta w zagrodzie żubrów, gdzie niektórzy po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć te zwierzęta. Na miejsce pożegnania wybraliśmy pszczyńską restaurację „Warownia”, która ułatwiła nam przybliżenie gościom kultury średniowiecznej Polski.
Po wspólnych zabawach, sesji zdjęciowej i uściskach przyszła pora na pożegnanie. Pomimo, iż młodzież spędziła wspólnie tylko trzy dni, rozstać było nam się jeszcze trudniej niż dwa miesiące temu. Pozostaje więc album zdjęć, głowa pełna wspomnień i nadzieja na dalszą współpracę.
Dziękujemy Węgrom za zaproszenie do udziału w projekcie, Pani Dyrektor Beacie Smolarek za zorganizowanie pobytu w Polsce, uczniom i rodzicom zaś za zaangażowanie w przygotowanie wrześniowego powitania.
Anna Kołacińska