Rozstrzygnięto konkurs EkoGmina 2009
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał nagrody w konkursie EkoGmina 2009 na najbardziej ekologiczną gminę w województwie śląskim. Do rywalizacji o ten tytuł zgłosiło się 36 samorządów. Eksperci w jury oceniali inicjatywy podjęte w ostatnich trzech latach w zakresie m.in. gospodarki odpadami, wodno-ściekowej, likwidacji i unieszkodliwiania azbestu, ograniczania niskiej emisji oraz edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. W konkursowych ankietach gminy prezentowały także rozmiary i sposoby wykorzystania krajowych i unijnych środków na realizację proekologicznych przedsięwzięć. Nagrody w konkursie EkoGmina 2009 przyznano w trzech kategoriach.
W kategorii powyżej 50 tys. mieszkańców wygrała Ruda Śląska, a w gminach od 20 do 50 tys. mieszkańców najlepsze okazały się Łaziska Górne. Goczałkowice–Zdrój zwyciężyły wśród gmin do 20 tys. mieszkańców. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 200 tys. zł z przeznaczeniem na przedsięwzięcia przewidziane w ustawie Prawo ochrony środowiska. Sześć nominowanych w finale samorządów: Rybnik, Racibórz, Lubliniec, Żywiec, Bieruń oraz Wyry oprócz wyróżnień, trzymało także przyznane przez Zarząd WFOŚiGW nagrody specjalne – 50 tys. zł do wykorzystania na opracowanie programów efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w gminie.
Gabriela Lenartowicz - Prezes WFOŚiGW w Katowicach powiedziała podczas gali wręczenia nagród, że organizując konkurs EkoGmina Fundusz chciał wyróżnić i promować gminy, które szczególnie aktywnie i kreatywnie podejmują w regionie działania na rzecz ochrony środowiska poprawiając standardy życia mieszkańców. Działania te tym bardziej warto docenić, jeśli poprzez swą uciążliwość są mało popularne wśród mieszkańców jak np. budowa sieci kanalizacyjnych czy wysypisk śmieci komunalnych, lub ich selekcja.
Obecny podczas uroczystości w Katowicach Bernard Błaszczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, stwierdził, że choć Śląsk nie był do tej pory kojarzony w kraju z dużymi działaniami proekologicznymi, to takie konkursy skłaniają zarówno mieszkańców jak i władze samorządowe do częstszego podejmowania się realizacji nowoczesnych przedsięwzięć służących stworzeniu w regionie czystego i przyjaznego ludziom środowiska. B. Błaszczyk pozytywnie oceniając dotychczasowe starania śląskich samorządowców w tej kwestii zaznaczył jednak, że najtrudniejszym dziś problemem pozostaje gospodarka odpadami. Dostosowanie jej do wymagań europejskich będzie bowiem już wkrótce wymagało wspólnego wysiłku, wielu przedsięwzięć i nowych rozwiązań prawnych.
Bogusław Śmigielski – Marszalek województwa śląskiego zwrócił szczególną uwagę na potrzebę dalszego stymulowania pozytywnych zmian w ochronie środowiska dokonywanych w ostatnich latach. Dlatego rywalizacja między samorządami o tytuł EkoGminy ma szczególne znaczenie w regionie, który długo kojarzył się z najbardziej zdegradowaną ekologicznie częścią Polski. Także Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk gratulując nagrodzonym gminom stwierdził, że konkurs ten udowodnił, że można poprzez pozytywną rywalizację w zakresie działań ekologicznych odmieniać stan środowiska w województwie i dotychczasowa złą opinię o nim. Dzięki temu o wiele łatwiej teraz przyciągnąć krajowych i zagranicznych inwestorów, a mieszkańcom będzie się po prostu lepiej żyło.