Dajemy ludziom wodę…
Jego korzenie sięgają końca Xix wieku, kiedy to wybudowano pierwsze ujęcie wody w Zawadzie. Rozwój przemysłu w regionie oraz zwiększająca się liczba mieszkańców, szczególnie w okresie po II wojnie światowej, stawiały przed zakładem nowe wyzwania i nowe potrzeby. Wielkie inwestycji poczyniono w latach 1950-1993r. To właśnie na ten okres przypada dynamiczny rozwój firmy. To właśnie w tamtym okresie, w ramach programu inwestycyjnego wybudowano i oddano do użytku zbiornik w Goczałkowicach-Zdroju, stację uzdatniania wody (dawniej SUW, obecnie ZPW) oraz Wodociąg Gocza II, z przerzutem wody z ujęcia Czaniec do ZPW Goczałkowice.
Obecnie GPW to Spółka Akcyjna, która w nowej formie prawnej, jako spółka ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa rozpoczęła działalność w styczniu 2006r.
W listopadzie 2007r. akcje GPW zostały przejęte przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Dzisiejsze GPW S.A. to potentat wśród polskich przedsiębiorstw wodociągowych, 900 km sieci magistralnej wodociągowej, ok. 3 mln odbiorców wody w 60 miejscowościach i zatrudnienie dla ok. 1.400 osób.
W najnowszej historii naszego regionu niewiele jest przedsiębiorstw z tak bogatą tradycją i tak ważną misją. Niewiele jest firm, które mogą wykazać się taką sprawnością działania i jakością świadczonych usług, w tak strategicznej dziedzinie dla gospodarki regionu i kraju, jaką jest zaopatrzenie w wodę. Przy tej okazji warto wspomnieć o wieloletniej współpracy z Gminą Goczałkowice-Zdrój, na terenie której znajduje się Zakład Uzdatniania Wody oraz jeden z największych w Europie zbiornik wody pitnej – Jezioro Goczałkowickie. Niewątpliwie lokalizacja w Goczałkowicach - Zdroju tych 2 obiektów przyczyniła się w istotny sposób do rozwoju Gminy oraz do poprawy i ukształtowania warunków życia na naszym terenie. Ostatnie zdanie w tej materii jeszcze chyba jeszcze padło…
W dniu 1 sierpnia 2006r. otwarto koronę Zapory Goczałkowickiej dla celów turystycznych. Jest to wymarzone miejsce dla spacerowiczów oraz amatorów dwóch kółek i rolek. Można tu podziwiać cudowne zachody słońca, posłuchać szumu fal oraz śpiewu ptaków. To urokliwe miejsce znajduje się na obszarach objętych specjalną ochroną „NATURA 2000”. Udostępnienie korony Zapory dla turystów nie było to sprawa łatwą. Działania w tym zakresie trwały prawie 2 lata. Ale warto było.
18 czerwca tego roku, w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego Nr 112 opublikowano Rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód powierzchniowych Goczałkowice, powiat pszczyński, województwo śląskie. Na mocy tego rozporządzenia dopuszcza się uprawianie żeglarstwa na zbiorniku Goczałkowickim.
M. Ożarowska