Żaglówki na Jeziorze
W sobotę 3 lipca br. miało miejsce historyczne wydarzenie. Na wodach Jeziora Goczałkowickiego pojawiły się żaglówki i odbyły się pierwsze od wielu lat regaty żeglarskie. Piękna, słoneczna pogoda, błękitne niebo i umiarkowany wiatr sprzyjały żeglarzom, toteż chętnych do wypłynięcia w pierwszy rejs nie brakowało.
Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz poseł na Sejm RP Pan Tomasz Tomczykiewicz. Organizatorem imprezy było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Po uroczystym przecięciu wstęgi odbyły się regaty przedsiębiorstw wodociągowych „Silesian Water Clusters Saling Cup 2010” w klasie Omega oraz regaty żeglarskie dzieci z Pszczyńskiej Szkoły Żeglarstwa. Nie zabrakło oczywiście takich atrakcji jak: chrzest Żeglarza i występy zespołów szantowych. Szczególnym Gościem imprezy był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Profesor Jerzy Buzek, który w tym dniu obchodził swoje 70-te urodziny. Były więc życzenia i niespodzianka – ogromny tort.
Udostępnienie goczałkowickiego zbiornika dla żaglówek to początek pilotażowego programu. Tak się bowiem składa, że zakaz uprawiania sportów wodnych oraz kąpieli na zbiorniku obowiązuje nadal. Dopuszczono natomiast, w ramach wspomnianego pilotażu rekreacyjno-sportowe uprawianie żeglarstwa, w ograniczonym zakresie. Jednakże przez 3 najbliższe lata, GPW S.A. jako administrator zbiornika, wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego będą badać wpływ żeglugi na stan i jakość wody.
Szczegółowe warunki żeglugi określa Rozporządzenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wód powierzchniowych Goczałkowice, powiat pszczyński, województwo śląskie, opublikowane 18 czerwca tego roku, w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego Nr 112 poz. 7941. Zgodnie z postanowieniami w/w Rozporządzenia:
- do celów rekreacyjnych udostępniono połowę zbiornika
- pływanie jest dozwolone po uzyskaniu pisemnej zgody administratora zbiornika. Administratorem wszystkich portów jest administrator zbiornika wodnego czyli GPW S.A.
- ilość jednostek pływających dopuszczonych do pływania wynosi 50 sztuk, przy czym jednocześnie na wodzie może znajdować się maksymalnie 30 jednostek
- zabronione jest użytkowanie silników spalinowych, z wyjątkiem manewrów portowych i powrotu najkrótszą drogą do portu w przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających pływanie z wykorzystaniem siły wiatru
- głównym portem stanowiącym bazę dla jednostek żaglowych jest Port jachtowy Wisła Wielka
- w sytuacjach awaryjnych dopuszcza się korzystanie z portów w Goczałkowicach oraz w Łące.
W tym krótkim okresie od wydania Rozporządzenia wytyczono bojami na wodzie obszar do pływania (ok. 15 km2). Gotowe są mapy batymetryczne jeziora, zakupiono kilka łódek. „Teraz przygotowujemy port. Trzeba też zorganizować jednostkę WOPR oraz placówkę policji wodnej, bo bez zapewnienia bezpieczeństwa pływanie nie jest możliwe” mówi Pan Andrzej Siudy – Kierownik zbiornika. Amatorzy żeglarstwa, których nie brakuje, czekają i zadają klasyczne pytanie: kiedy będzie można pływać?
Maria Ożarowska