Dopłaty do kolektorów słonecznych
Do ubiegłego roku wiele gmin wspierało działania proekologiczne mieszkańców. Wśród tych działań były m.in. dotacje na modernizację kotłowni węglowych i wymianę pieców centralnego ogrzewania, budowę przydomowych oczyszczalni, usuwanie azbestu. W niektórych gminach dotowano również zakup i montaż kolektorów słonecznych, do ogrzewania wody użytkowej.
W styczniu weszła w życie nowa ustawa o finansach publicznych. Wraz z nią zostały zlikwidowane gminne fundusze ochrony środowiska. Tym samym pozbawiono gminy możliwości dotowania przedsięwzięć proekologicznych realizowanych przez mieszkańców.
Ostatnio pojawiły się inne mechanizmy i instrumenty finansowe, których celem jest realizacja tzw. pakietu klimatycznego. Jednym z nich są dotacje na częściowe spłaty kredytów udzielanych w ramach Programu Priorytetowego – Programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Zgodnie z założeniami w/w Programu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2010-2012 przeznaczy 200 mln zł na dotacje do kolektorów słonecznych. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dopłat do kredytu bankowego. Wielkość dopłat wyniesie 45 % kapitału kredytu przeznaczonego na zakup i montaż wspomnianych kolektorów. Z takiej formy wsparcia mogą skorzystać osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnych budynkiem mieszkalnym oraz wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne we własnych budynkach wielorodzinnych, niepodłączonych do sieci ciepłowniczej.
Wnioski o dofinansowanie można składać w jednym z sześciu banków, które podpisały umowę o współpracy z NFOŚiGW w tym zakresie. Są to:
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze,
- Krakowski Bank Spółdzielczy,
- Warszawski Bank Spółdzielczy.
Dotacją jest objęta część kredytu wykorzystana na koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2.500 zł /m2 powierzchni całkowitej kolektora.
Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio na konto wykonawcy lub dostawcy kolektorów słonecznych, na podstawie wystawionych faktur.
Procedura udzielania dotacji przedstawia się następująco:
- wnioski o dotacje NFOŚiGW wraz wnioskami o kredyt są rozpatrywane przez bank, który ma zawartą umowę o współpracy z NFOŚiGW
- po podpisaniu umowy kredytowej i zrealizowaniu przedsięwzięcia, kredytobiorca występuje do banku o wypłacenie dotacji. W tym celu składa protokół ostatecznego odbioru przedsięwzięcia oraz inne dokumenty określone w umowie kredytu
- spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.
Nabór wniosków o dotacje jest prowadzony w systemie ciągłym. Formularze wniosków udostępnia bank.
Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.nfosigw.gov.pl
Maria Ożarowska