W dniu 1 września 2017 roku weszła w życie uchwała antysmogowa zgodnie z którą obowiązuje zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma natomiast spowodować stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych (kotłach, kominkach i piecach).
Wszyscy którzy planują instalację urządzeń grzewczych po 1 września 2017 r. muszą się zaopatrzyć, zgodnie z przyjętymi zapisami uchwały, w kotły minimum klasy 5.
Uchwała reguluje także temat wymiany starych kotłów: założono trzy daty graniczne ich zmiany, w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.
Na rynku są stosowane kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 ustalono do końca 2027 roku.
Wydział Ochrony Środowiska we współpracy z Wydziałem Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przygotowały szereg materiałów informacyjno-edukacyjnych, które dostępne są na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, pod adresem: http://powietrze.slaskie.pl.
Opracowała:
Krystyna Gimel