Wielkie nazwisko, znany na całym świecie klub, i to wszystko w Goczałkowicach! 19 marca w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie, podczas którego zainaugurowano współpracę Fundacji Akademia Łukasza Piszczka z klubem Borussia Dortmund.
W spotkaniu udział wzięli m.in. Łukasz Piszczek, prezes fundacji, Carsten Cramer, dyrektor zarządzający sprzedaży i marketingu Borussi Dortmund, Michał Zioło, dyrektor sportowy i członek zarządu fundacji, Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, starosta Barbara Bandoła, wójt Gabriela Placha oraz Tadeusz Lazarek, przewodniczący Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój. Na sali pojawili się też młodzi piłkarze i młode piłkarki w charakterystycznych, żółto-czarnych strojach.
Inauguracja współpracy słynnego klubu z akademią, która powstaje w Goczałkowicach spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ogólnopolskich mediów, którzy licznie pojawili się na konferencji. Nic w tym dziwnego, bo – jak podkreślano – Borussia jeszcze nigdy nie utworzyła akademii poza granicami Niemiec. Akademia BVB im. Łukasza Piszczka to pierwsza tego typu szkółka piłkarska na świecie!
- Goczałkowice są mi bliskie. Nie tylko dlatego, że stresują mnie mecze LKS-u, ale może bardziej dlatego, że tutaj się wychowałem. To m.in. tutaj ukształtował się mój charakter, który doprowadził mnie do miejsca, w którym jestem – przyznał Łukasz Piszczek. - W pewnym momencie poczułem, że chciałbym się jakoś odwdzięczyć. Jako fundacja pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem byłoby utworzenie akademii piłkarskiej właśnie tutaj, przy udziale jednego z największych europejskich klubów, z którym tak bardzo zżyłem się w ostatnich latach – zauważył piłkarz.
Projekt spodobał się władzom Borussi. 13 marca w Goczałkowicach pojawił się Carsten Cramer, jedna z trzech najważniejszych osób w niemieckim klubie. - Łukasz jest nie tylko wspaniałym piłkarzem, ale też wspaniałą osobowością. Gdy razem z Michałem przyszedł przed trzema laty z pomysłem, by rozwinąć akademię, wszyscy wierzyliśmy wprawdzie w ten projekt, ale być teraz tutaj i widzieć, że został niemal w 100% zrealizowany, to naprawdę wielka sprawa – zauważył C. Cramer. - Dla naszej drużyny rozwój i kształcenie dzieci są ważnymi elementami. Bez pracy z młodymi ludźmi Borussia nie byłaby tym zespołem, którym jest teraz. Dlatego cieszę się, że Łukasz zaczął rozwijać pomysł akademii jeszcze w trakcie aktywnej gry w zespole, i że postanowił to zrobić w takim miejscu, jak Śląsk, który jest bardzo podobny do Zagłębia Ruhry – zauważył.
O tym, jak będzie funkcjonowała akademia mówił Michał Zioło, dyrektor sportowy fundacji. Docelowo planowana jest praca w czterech grupach wiekowych, z zawodnikami w wieku od 4 do 19 lat. Na początku ma powstać grupa sportowców poniżej 11. roku życia. Uczestnicy mają pracować nie tylko w świetnym warunkach, na nowoczesnym obiekcie, ale także pod czujnym okiem trenerów, specjalistów z Borussi Dortmund. Sam Łukasz Piszczek zapowiedział, że jeśli tylko czas pozwoli, będzie pojawiał się na treningach. - Chcemy, żeby dzieci miały taką samą możliwość jak Łukasz zrobić karierę, ale co najważniejsze, dać im możliwość, żeby zostać wielkim, wspaniałym człowiekiem, z którego wszyscy będą dumni – zauważył M. Zioło. Akademia ma współpracować z przedszkolami i szkołami, organizować kursy piłkarskie, turnieje, eventy dla dzieci z regionu. W maju i czerwcu planowane są „Dni pasji” dla dzieci z roczników 2009 (12 maja), 2010 (19 maja), 2011 (26 maja) oraz 2012 (2 czerwca). - Włożyliśmy w ten projekt mnóstwo pracy i pasji. Uważam, że było warto – przyznał Ł. Piszczek.
Na terenach sportowych przy ul. Uzdrowiskowej 44 od kilku miesięcy trwają prace budowlane. Teren ten zmienił się nie do poznania! Powstają tam dwa boiska pełnowymiarowe, boisko ze sztuczną nawierzchnią z pełnym oświetleniem, budynek szatni z pomieszczeniami odnowy biologicznej i rehabilitacji, budynek techniczny, trybuna dla 304 osób przy boisku głównym, mniejsza trybuna przy boisku treningowym. Inwestycja realizowana przez Fundację Akademia Łukasza Piszczka warta jest 8 mln 893 tys. 954 zł, z czego 4 mln zł stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Obiekty sportowe będą funkcjonować jako Panattoni Arena.
Cała inwestycja była możliwa dzięki podjęciu przez Radę Gminy Goczałkowice-Zdrój w styczniu ub. roku uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe wydzierżawienie nieruchomości obejmującej teren boisk sportowych położonych w Goczałkowicach-Zdroju przy ul. Uzdrowiskowej 44. Chodzi o dzierżawę na okres 30 lat nieruchomości o powierzchni ok. 4,207 ha. Po tym czasie obiekty przejdą na własność gminy.
Fundacja Akademia Piłkarska Łukasza Piszczka powstała w 2017 r., ma siedzibę w Goczałkowicach-Zdroju. Jej celem jest m.in. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Prezesem fundacji jest sam piłkarz, w zarządzie są także Kazimierz Piszczek i Michał Zioło.
Paweł Komraus