Mimo braku możliwości spotykania się, współpraca z Plossberg – gminą partnerską nie zanika. Kiedy tylko będzie to możliwe, planowane są wspólne wydarzenia, spotkania.
Współpraca Goczałkowic z Plossberg trwa od 2012 r. W tym czasie odbywały się spotkania przedstawicieli obu gmin, lokalnych organizacji, stowarzyszeń. To okazja do wymiany doświadczeń, wsparcia w wielu dziedzinach. W Goczałkowicach kilkukrotnie gościliśmy delegację z Niemiec. Także przedstawiciele naszej gminy brali udział w spotkaniach, uroczystościach w Plossberg. W ubiegłym roku delegacja z Goczałkowic-Zdroju (w tym chór Semper Communio i przedstawiciele OSP Goczałkowice-Zdrój) wzięła udział w obchodach 150-lecia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej.
- Współpraca z Plossberg rozwija się. W tym roku planowaliśmy zorganizowanie Dni Goczałkowic wspólnie z naszą gminą partnerską. Chcieliśmy, żeby nasi mieszkańcy lepiej poznali kulturę bawarską. Niestety, pandemia spowodowała, że musieliśmy odwołać imprezę – mówi wójt Gabriela Placha.
Wójt Goczałkowic-Zdroju w październiku wystosowała list do burmistrza Plossberg. Opisała w nim, jak Goczałkowice radzą sobie z pandemią, jak wiele rzeczy się z tego powodu zmieniło. Poinformowała też o trwających inwestycjach w gminie (budowa przedszkola czy centrum przesiadkowego) oraz o sukcesach i jubileuszach (awans LKS Goczałkowice-Zdrój do III ligi czy 150-lecie przejazdu pierwszego pociągu przez gminę). Wyraziła także nadzieję na spotkanie. „Głęboko wierzę, że sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie na tyle, że możliwe będzie wspólne spotkanie, a nawet polsko-niemieckie świętowanie Dni Goczałkowic. Świętowanie, które planowaliśmy, i na które tak bardzo się cieszyliśmy“ - napisała Gabriela Placha. Wszystkim mieszkańcom życzyła dużo siły i zdrowia.
W połowie listopada do Urzędu Gminy wpłynęła odpowiedź z Plossberg. Burmistrz Lothar Müller pisze w liście, że i u nich pandemia spowodowała wiele zmian. Jednak nadal realizowane i planowane są kolejne inwestycje. Trwa budowa oczyszczalni ścieków za 6,5 mln euro czy przebudowa opustoszałego domu, w którym miałoby powstać miejsce spotkań z salą bankietową i przestrzenią biurową dla pomocy sąsiedzkiej, osób niepełnosprawnych oraz opiekunów seniorów, a także innych pracowników socjalnych. Rozwijany jest obszar budowlany w centrum gminy, gmina opracowuje plan, jak go wykorzystać.
W grudniu delegacja z Goczałkowic miała wziąć udział w wystawie szopek bożonarodzeniowych w Plossberg. Została jednak przełożona na 2021 rok. Burmistrz gminy partnerskiej już dziś zaprosił wójt wraz z delegacją na to wydarzenie. „Tobie i wszystkim mieszkańcom Goczałkowic-Zdroju również życzę wszystkiego dobrego, dużo sił i błogosławieństwa Bożego. W tych czasach w Bawarii życzymy sobie nawzajem przede wszystkim zdrowia!“ - zakończył list Lothar Müller.
Umowa partnerska pomiędzy gminami została podpisana w lipcu 2016 r. Partnerstwo jest okazją do rozwijania kontaktów między instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami na różnych płaszczyznach. Gmina Plossberg leży w Bawarii, przy granicy z Czechami.
----------------
Na grafice: zdjęcia ze spotkań przedstawicieli gmin Plossberg i Goczałkowice-Zdrój, ostatnie miało miejsce w lipcu 2019 r.