Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie podsumowało 22. rok działalności podczas dorocznego zgromadzenia członków stowarzyszenia. Omawiany rok − 2021 − był drugim, w którym hospicjum funkcjonowało w nowych warunkach społeczno-gospodarczych wynikających w głównej mierze z podwyższonego zagrożenia epidemią Covid-19.
Z profesjonalnej medycznej i opiekuńczej pomocy hospicjum skorzystało w 2021 roku 355 chorych, w tym osoby z chorobami nowotworowymi (206) oraz niesamodzielni seniorzy (149). Ogromną pracę wykonała również hospicyjna wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, której wyposażenie sięga blisko 1000 artykułów potrzebnych na co dzień chorym i ich najbliższym. Odnotowano ponad 1200 wypożyczeń (a więc codziennie z hospicjum wypożyczano minimum cztery artykuły). Najczęściej były to łóżka automatyczne (419 wypożyczeń) i koncentratory tlenu (179).
W tym samym roku prowadzono również intensywne prace wykończeniowe w pierwszej wybudowanej części kompleksu hospicyjno-opiekuńczego „Dom Ojca Pio”. Inwestycja powstaje od czerwca 2015 roku. W 2021 roku wydano na jej realizację 1 118 608 złotych, a w ciągu sześciu minionych lat budowy – 4 109 840 złotych, które udało się pozyskać od darczyńców, z kampanii 1% oraz dotacji gminy Pszczyna, w tym z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Na ukończeniu jest pierwszy z trzech planowanych budynków. Jeszcze w tym roku rozpoczną w nim działalność: przychodnia paliatywna i ośrodek dziennego pobytu dla seniorów, a w nowych warunkach swoją pracę kontynuować będzie hospicjum domowe.
Hospicjum od wielu lat profesjonalizuje swoją działalność w różnych aspektach. W ten sposób jakość świadczonych usług jest coraz wyższa. Przede wszystkim jest to sposób zarządzania organizacją, który odbywa się na bazie amerykańskiego systemu The Best Year Yet i zakłada pracę poprzez wyznaczenie i realizację celów w systemie rocznym, kwartalnym i miesięcznym. Od minionego roku hospicjum posługuje się także elektroniczną dokumentacją medyczną. Po raz kolejny poddało się weryfikacji wymagań uzyskanego w 2020 roku certyfikatu ISO:9001, co oznacza, że spełnia wysokie standardy dotyczące stosowania prawa, dokumentacji medycznej, procedur sanitarnych, atestowania sprzętu medycznego czy polityki bezpieczeństwa danych. Warto także zwrócić uwagę na szkolenia, które organizacja zapewnia wszystkim swoim pracownikom, wolontariuszom, a także opiekunom rodzinnym osób chorych. W 2021 r. w hospicjum przeprowadzono 28 takich szkoleń oraz sześć dla nowych wolontariuszy.
W 2021 roku hospicjum objęło pomocą 149 niesamodzielnych seniorów, zapewniając im − dzięki środkom z Unii Europejskiej − bezpłatną pomoc opiekuńczą i medyczną. Dwa z unijnych projektów zostały zakończone, a trzeci realizowany będzie do końca czerwca tego roku. Unijne środki dają ogromne możliwości pracy dla chorych. Niestety na razie nie ma ogłoszeń o kolejnych konkursach na tego typu dofinansowanie i hospicjum nie może zaoferować takich działań bezpłatnie. Stąd inicjatywa opieki płatnej dla seniorów, którą wprowadzono pod koniec minionego roku i która cieszy się rosnącym zainteresowaniem.
Po rocznej przerwie w hospicjum udało się także powrócić do pozyskiwania nowych wolontariuszy i kształcenia osób, które chcą zająć się posługą wśród ciężko chorych. W minionym roku na szkolenie wstępne zapisało się 12 osób, z czego 9 szkolenie ukończyło i jest w pełni przygotowana do podjęcia nowych obowiązków. Większość z zainteresowanych już zaangażowała się w opiekę nad chorymi objętymi projektem, na które hospicjum zdobyło środki z Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie.
- Największą, nieocenioną wartością w naszej działalności są ludzie, którzy hospicjum tworzą poprzez swoją codzienną pracę, a także Ci, którzy hospicjum wspierają w różny sposób. Cały dorobek organizacji opiera się na tych wspaniałych osobach − podkreśla Teresa Buczak, prezes stowarzyszenia.
źródło: Hospicjum św. Ojca Pio