Ruszyła Szkoła Rodzenia Joannitas w pszczyńskiej placówce szpitalnej, w której ciężarne oraz osoby im towarzyszące będą miały okazję zdobyć kompleksową wiedzę m.in. z zakresu odżywiania, badań, planu porodu, opieki nad noworodkiem czy laktacji. 7 września otwarta została także poradnia anestezjologiczna, gdzie pacjenci oczekujący na planowe zabiegi operacyjne w Szpitalu Joannitas mogą odbyć konsultację dotyczącą wyboru odpowiedniego dla nich typu znieczulenia oraz opieki pooperacyjnej.
W Polsce coraz większą popularnością cieszą się porody rodzinne, jednak osoby towarzyszące, a także same przyszłe mamy, często nie wiedzą, jak prawidłowo przygotować się do tak ważnego wydarzenia, jakim jest przyjście dziecka na świat.
- Odpowiadając na potrzeby naszych pacjentek otworzyliśmy Szkołę Rodzenia Joannitas, w której pomagamy przyszłym rodzicom przygotować się do nowej roli. Zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystać w czasie trwania ciąży, podczas porodu, a także w pierwszych miesiącach życia dziecka – mówi Katarzyna Sieprawska, położna i koordynator Szkoły Rodzenia Joannitas.
Zajęcia obejmują zarówno część teoretyczną, podczas której kursanci zdobędą niezbędną wiedzę, jak i część praktyczną, w której, wykonując pod okiem specjalistów serię ćwiczeń, będą mieli okazję trenować nabyte umiejętności. Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, po pięć Pań, z których każda może przyprowadzić osobę towarzyszącą. Zajęcia prowadzone są przez doświadczony personel medyczny.
Wizja pobytu w szpitalu bądź nadchodzącego zabiegu, także cesarskiego cięcia, może budzić poczucie niepokoju lub nawet strachu. Aby uspokoić pacjentów, poradnia anestezjologiczna w każdą środę w godzinach 9.00-14.00 oferuje konsultację z lekarzem specjalistą, który dokładnie objaśni procedury anestezjologiczne oraz indywidualnie dobierze rodzaj znieczulenia do zabiegu.
- Wizyta w poradni anestezjologicznej przeznaczona jest dla pacjentów, którzy oczekują na planowy zabieg operacyjny w naszym Szpitalu. Po zapoznaniu się z wynikami badań, historią chorób pacjenta, przyjmowanymi lekami możemy zaplanować typ znieczulenia tak, aby zminimalizować ryzyko powikłań i uniknąć dyskwalifikacji z zabiegu podczas hospitalizacji. Wizyta to czas na spokojną rozmowę i wyjaśnienie kwestii budzących niepokój pacjenta. Liczymy, że dzięki wizytom w poradni anestezjologicznej pacjenci z większym komfortem psychicznym rozpoczną hospitalizację, będą lepiej przygotowani na pobyt w szpitalu, a informacje przekazane w zaciszu gabinetu lekarskiego, bez stresu towarzyszącego dodatkowo podczas pobytu na oddziale, będą bardziej zrozumiałe – mówi dr Anna Gumola-Kolny, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Więcej informacji o szkole rodzenia oraz poradni można znaleźć na stronie internetowej szpitala.
źródło: Szpital Joannitas w Pszczynie