Gmina Goczałkowice-Zdrój została laureatem Zielonego Czeku 2022 w kategorii „Gmina przyjazna dla czystego powietrza”, w konkursie organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach.
W konkursie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oceniane były działania ekologiczne realizowane w 2021 r. W skali całego województwa śląskiego docenione zostały liczne inicjatywy na rzecz poprawy jakości powietrza podejmowane w naszej gminie. Goczałkowice-Zdrój zostały bowiem „Gminą przyjazną dla czystego powietrza”!
Podczas gali na Stadionie Śląskim w Chorzowie wójt Gabriela Placha w nagrodę za zwycięstwo w tej kategorii odebrała statuetkę i Zielony Czek o wartości 10 tys. zł. - Ta nagroda cieszy wyjątkowo, bo walka ze smogiem to mój priorytet. Robimy wszystko co możemy, abyśmy w Goczałkowicach oddychali czystym powietrzem. Zdrowie jest przecież najważniejsze – podkreśla Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój. - Realizujemy programy ekologiczne, inicjatywy oraz akcje edukacyjne. Jako pierwsi w regionie wprowadziliśmy preferencyjną stawkę podatku dla osób stosujących ekologiczne źródła ciepła. Oferujemy mieszkańcom dofinansowanie do wymiany starych kotłów oraz prac termomodernizacyjnych, zachęcamy do skorzystania z programów rządowych. Ale pamiętamy, jak ważne są edukowanie i uświadamianie mieszkańców. Stąd nasze akcje edukacyjne, w tym zorganizowana we współpracy z Pszczyńskim Alarmem Smogowym instalacja w kształcie płuc, która w ubiegłym roku pokazywała, jaka jest jakość powietrza – dodaje wójt.
Kapituła nagrodziła gminę Goczałkowice-Zdrój za wielotorowe działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Nagrody przyznano łącznie w czterech kategoriach: Ekologiczna osobowość roku, Gmina przyjazna dla czystego powietrza, Inwestycja proekologiczna roku, Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej. W tej ostatniej kategorii nagrodę zdobyło Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga” z Pszczyny, z którym gmina Goczałkowice-Zdrój współpracuje w zakresie działań związanych z walką ze smogiem.
- To jest jeden z największych i najważniejszych w województwie śląskim konkursów związanych z ochroną środowiska, który organizujemy od wielu lat z okazji Dnia Ziemi. Ogromna liczba zgłoszeń, która każdego roku rośnie, pokazuje, że w społeczeństwie cały czas rośnie świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Pierwsze Zielone Czeki z okazji Dnia Ziemi przyznane zostały przez WFOŚiGW w Katowicach w 1994 roku. Wśród laureatów są zarówno pasjonaci ochrony środowiska - naukowcy, nauczyciele i dziennikarze, ale także przedsiębiorcy, miasta, gminy i stowarzyszenia.